Már évtizedek óta ismert, hogy ez a műtrágya mérgező hatású, mégis a mai napig elterjedten alkalmazzák.


Az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) a mérgező műtrágyák alkalmazását támogatja, miközben a gyártó cég már évekkel ezelőtt figyelmeztetett a lehetséges kockázatokra. 2003-ban a 3M egy kutatási jelentést juttatott el az ügynökséghez, amelyben rámutattak, hogy a műtrágya alapjául szolgáló szennyvíziszap olyan toxikus "örök vegyi anyagokat" tartalmaz, amelyek hosszú távú környezeti hatásai aggasztóak.

2000 elején a 3M vegyipari óriás tudósai megdöbbentő felfedezést tettek: A PFA-nak is nevezett, a tapadásmentes serpenyőkben, foltálló szőnyegekben és sok más termékben használt, gyakorlatilag elpusztíthatatlan "örök vegyi anyagok" magas szintje bukkant fel az ország szennyvizében.

A kutatók aggódtak. Az adatok arra utaltak, hogy a 3M által gyártott mérgező vegyi anyagok mindenütt jelen vannak a környezetben. A vállalat kutatásai már összefüggésbe hozták az expozíciót a születési rendellenességekkel, a rákos megbetegedésekkel és egyebekkel is.

Az Egyesült Államokban a szennyvíziszap mezőgazdasági trágyaként való felhasználása elterjedt gyakorlat, amelyet a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is támogat. Azonban a szennyvízben előforduló PFA-k jelenléte aggodalomra ad okot, mivel ezek a vegyi anyagok akaratlanul is széles körben eljuthatnak a földekre és így a környezetbe.

A 3M nem hozta nyilvánosságra a kutatás részleteit, azonban a The New York Times által megvizsgált dokumentumok alapján a cég 2003-ban megosztotta az eredményeket az EPA-val. Eddig nem került szóba sem a kutatás, sem az, hogy az EPA tudomást szerzett róla.

Ma az EPA továbbra is melletti álláspontot képvisel a szennyvíziszap műtrágyaként való felhasználása mellett, és nem követeli meg a PFA-k (per- és poli-fluoralkil anyagok) vizsgálatát. Ez a döntés különösen figyelemre méltó, hiszen a bejelentők, tudósok, állami tisztviselők és az ügynökség saját belső elemzései az évek folyamán egyaránt felhívták a figyelmet a szennyezéssel kapcsolatos potenciális kockázatokra.

Ezek a vegyszerkeverékek rendkívül bonyolult összetételűek. Ennek következtében a talaj hosszú távon szennyezetté alakul.

- mondta David Lewis, az EPA egykori mikrobiológusa, aki az 1990-es évek végén már korán figyelmeztetett az iszap mezőgazdasági területekre való kijuttatásának kockázataira.

Related posts