A tegnapi hóviharban rekedt magyar túrázók még mindig nem kerültek kapcsolatba a szlovén hegyekben.
Két magyar túrázó ragadt az észak-szlovéniai Kamniki-Alpok festői tájain, miután a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt kénytelenek voltak felfüggeszteni a keresésüket. A hírek szerint az MTI a szlovén közszolgálati rádióra hivatkozva arról tájékoztatott, hogy a mentési akciót várhatóan csak az esti órákban tudják folytatni, hogy biztonságosan lehozhassák őket a hegyről.
A magyar expedíció tagjai vasárnap vesztek el a Kamniki-nyeregben, amely 1931 méter magasságban terül el. Az egyik társuk súlyosan megsérült, lába eltört. A mentési akció során 40 hegyimentő állt össze, hogy segítsen, de az éjszaka folyamán a zord időjárás – különösen az erős havazás, a viharos szél és a lavinaveszély – miatt kénytelenek voltak leállítani a mentést, mivel a látótávolság szinte nullára csökkent.
Jernej Lanisek, a mentőcsapat parancsnoka kijelentette, hogy amint az időjárási körülmények kedvezővé válnak, folytatják a mentési műveleteket. Egy mentőhelikopter is készenlétben áll, hogy részt vegyen a beavatkozásban.
A helikopter hétfőn kétszer próbálkozott a felszállással, ám az erős széllökések miatt nem tudták megközelíteni a magyar túrázókat. A mentési műveletek hagyományos módon folytatódnak, jelenleg 43 hegyimentő dolgozik a helyszínen. "Közel vagyunk, de estig biztosan nem tudjuk őket kimenteni" - mondta Lanisek. A speciális mentőcsapat folyamatosan telefonon tartja a kapcsolatot a két túrázóval, de a beszélgetéseket az akkumulátorok kímélése érdekében a legfontosabb kérdésekre korlátozzák, ráadásul a térerő is gyenge.
A túrázók jelenleg a nehezen megközelíthető Kotliska-szurdok területén tartózkodnak, mintegy 1700 méteres magasságban. A körülményeket figyelembe véve valószínűleg mindketten hipotermiások, valamennyi alapvető ellátmány azonban lehet náluk.
A mentőszolgálat vezetője úgy véli, hogy ez az év egyik legkomolyabb kihívását jelenti a mentőakciók sorában.
Azt tanácsolta, hogy a túrázóknak mindig érdemes először az időjárás-előrejelzést megvizsgálniuk, mielőtt nekivágnának a hegyeknek. Fontos, hogy a túra ne csak izgalmas, hanem biztonságos is legyen, ezért célszerű a választott útvonalat a saját képességeikhez és tapasztalataikhoz igazítaniuk.
A mentőcsapat szóvivője a 24.hu-nak elmondta, hogy "nagyjából" képben vannak a túrázók tartózkodási helyével kapcsolatban, és folyamatosan telefonon tartják velük a kapcsolatot, igyekezve megnyugtatni őket a nehéz helyzetben. A lap megkereste a Külügyminisztériumot is, hogy megtudja, milyen információkkal rendelkeznek, illetve terveznek-e külső segítséget nyújtani, de eddig még nem érkezett válasz.