Még távcsőre sincs szükség: különleges égi látványosság érkezik február első hetében!


2025 csillagászati szempontból izgalmasan kezdődik: az elkövetkező hetekben számos lenyűgöző égi esemény vár ránk, amelyek csak arra várnak, hogy felfedezzük őket.

Februárban izgalmas égi események várnak ránk, amelyekre érdemes lesz felfigyelni, hiszen ezek a jelenségek ritkaságszámba mennek, és évtizedek telhetnek el, mire hasonlókat láthatunk - hívta fel a figyelmet a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Ebben az évben rendkívül gazdag és különleges látványosságokban lehet részük az érdeklődőknek. A csillagászok számára ezek az események izgalmas kihívást jelentenek, de az elmúlt hetekben és a közeljövőben olyan bolygóegyüttállások várhatóak, amelyek még a laikusok számára is lenyűgöző és figyelemfelkeltő élményeket nyújtanak.

Ahogyan azt a 168.hu korábban említette, januárban a Mars különleges jelenségeket hozott a csillagászat iránt érdeklődők számára. Számos esetben olyan élményben volt részük, hogy a bolygó és a legfényesebb csillagok szabad szemmel is jól megfigyelhetőek voltak. A február hónap pedig hasonló izgalmas látványosságokat ígér!

Január folyamán a Mars mellett felcsillant a Vénusz és a Szaturnusz is, olyan elrendeződésben, amely lehetővé tette, hogy sokkal könnyebben észlelhessük őket az éjszakai égbolton. Nem meglepő tehát, hogy a Svábhegyi Csillagvizsgáló számos izgalmas programot hirdetett ennek alkalmából. Most sincs ez másként, hiszen szinte az összes bolygó egyszerre áll a csillagászati figyelem középpontjában, lehetőséget adva a csodálatra és a felfedezésre.

Már február elsején érdemes lesz az eget kémlelni, hiszen délnyugati irányban a naplemente után nem sokkal már fel is tűnik a Vénusz, majd a holdsarló is, hogy őket kövesse a Szaturnusz.

Közben a keleti égbolt is izgalmas titkokat rejt, hiszen a vörös Mars szokatlanul ragyogó fényével vonzza a tekintetet, míg a Jupiter is könnyedén megkülönböztethetővé válik az esti látképen.

Óriási előny, hogy ezeket a bolygókat akár szabad szemmel is megfigyelhetjük, de ha valaki ellátogat a Svábhegyi Csillagvizsgálóba, vagy rendelkezik egy távcsővel, lehetősége nyílik arra, hogy felfedezze a kevésbé fényes, de így is észlelhető Neptunuszt és Uránuszt. A Neptunuszt a jellegzetes kékes árnyalatáról, míg az Uránuszt a zöldes tónusáról könnyen beazonosíthatjuk.

A Merkúr ezúttal nem tűnik fel a bolygók különleges együttállásában, de ne feledjük, hogy hasonló égi eseményre legközelebb 2040-ben számíthatunk. Érdemes tehát szánni egy kis időt a csillagászati jelenség megfigyelésére! Ha távcső nem áll rendelkezésedre, keress olyan helyet, ahol a fényszennyezés minimális, így a bolygók ragyogása is jobban érvényesül. Ráadásul nem csak egy napra korlátozódik a megfigyelés lehetősége: a legnagyobb bolygók egészen február 9-ig láthatóak az éjszakai égbolton. Ne hagyd ki ezt a különleges alkalmat!

Related posts