A megváltó születése | ma7.sk A világ egy különleges pillanatra ébredt, amikor megszületett a megváltó. Ez az esemény nem csupán egy új élet kezdetét jelenti, hanem reményt és újjászületést is hordoz magában. Az emberek szívében felgyulladt a hit lángja,


Ismerd meg Trella Eriket, a tehetséges művészt, aki hársfából készült, lenyűgöző szenci betlehemével különleges világot teremtett. Az ő keze alatt a fa életre kel, és minden egyes figura mesél valamit a hagyományokról és a karácsonyi varázsról.

Trella Erik, a fafaragó mestere úgy véli, hogy minden új betlehem, amelyet létrehoz, új lehetőséget kínál arra, hogy Szlovákia és Magyarország települései között szellemi kapcsolatot építsünk, lehetővé téve az együtt ünneplést. Idén műhelyében körülbelül 30 életnagyságú figurát alkotott meg, melyek mindegyike december elején egy-egy kültéri betlehembe került. Az év tavaszától november végéig tartó időszakban fáradhatatlanul faragott, míg az adventi időszakra már a pihenés ideje jön el. Szenc városa, a nyugati régióból elsőként választotta őt, és 11 szobrot rendelt tőle: a Szent Család mellett a napkeleti bölcsek, egy pásztor két juhával, egy borjú, valamint a hatszárnyú szeráf is megtalálható a különleges kompozícióban.

A bodrogközi betlehemek világát új szobrok színesítik, amelyek egyedi karaktert adnak a már meglévő kompozícióknak. Nagytárkányban például egy különleges teve gazdagítja a tájat, míg Bélyben és Tiszacsernyőn idén a napkeleti bölcsek érkezése hozott frissességet a hagyományos jelenetekbe. Jelenleg tizenkét szlovákiai és két magyarországi település szerepel a bájos, mosolygós fafaragó "Betlehemi út" térképén, melyek közé tartozik Szenc, Hédel, Kassa, Budaháza, Királyhelmec, Tiszacsernyő, Nagytárkány, Bély, Szentmária, Szomotor, Borsi, Perbenyik, Ajak és Gyál. Aki végigjárja ezt a különleges útvonalat, biztos lehet benne, hogy minden szobor egyedi és megismételhetetlen, így valódi élményben lesz része.

Erik hobbi szinten kezdett fafaragással foglalkozni, de mára ez a tevékenység a családja megélhetésének alapjává vált. Nem emlékszik pontosan, mikor állt neki először betlehemek készítésének, de emlékei szerint az első alkotását a szülőfaluja katolikus templomába faragta hársfából. Ugyanebben az évben a nagyságos fejedelem szülőfalujának, Borsinak a polgármestere kereste fel őt, hogy készítsen egy nagyméretű, kültéri betlehemet. Ebben az alkotásban a kisded álmát őrző állatok között egy térdre ereszkedett teve is helyet kapott, ezzel különlegessé téve Erik első nagy munkáját.

Erik a helyi forrásokból szerzi be a faragáshoz szükséges faanyagot. A környék gazdag tölgyfákban, így kezdetben ebből a nemes fából alkotta meg betlehemi szobrai első példányait. Azonban ahogy tapasztalatot szerzett, áttért a fafaragók által különösen kedvelt, könnyen formázható, puha, de rendkívül tartós hársfára. Amikor a téli vegetációs időszakban fát kell kivágni a környék erdeiben, az erdészek mindig keresik Erik véleményét, hogy tudja-e hasznosítani a kivágott fákat.

Egy korábbi beszélgetés során említettem Eriknek, hogy egy kézművesvásáron a játékkészítő mester mesélte, hogy a fadarabok hosszú éveken át pihennek a műhelyében, mielőtt bármiféle projektbe kezdene velük. Erik erre azzal reagált, hogy valóban, a játékkészítés szempontjából elengedhetetlen a tökéletesen kiszáradt tömör fa, hiszen ezt a legjobban esztergagépekkel lehet formálni. Ugyanakkor megosztotta, hogy a kézi faragásnál épp az ellenkező igaz: minél frissebb a fa, annál könnyebb dolgozni vele. Általában, amint elérkezik a tavasz és a hőmérséklet is emelkedik, Erik nekilát a betlehemi figurák durva megmunkálásának.

A szobor létrehozásának első lépéseként egy hatalmas fatörzset választ, amelyet gondosan méretre szab. Az alakítás során a folyamat nem sietős; éveken át tartó száradási időszak alatt, fokozatosan és türelmesen bontja le a fa anyagát. Minden egyes szakaszban az apró részletek egyre inkább életre kelnek, míg a legutolsó simításokat az arcok kapják. A novemberi hónapban, ahogy az adventi időszak közeledik, a misztikus hangulat inspirálja, és ekkor bontakoznak ki előtte a valódi kifejezés formái.

Zenét is csak akkor hallgat munka közben, amikor még a durva megmunkálást végzi, a finomabb munkákhoz mély alkotói csendet igényel. Mivel a fa természetes, élő anyag, még a száradási folyamat közben is úgymond dolgozik. Fel-felbukkanhatnak benne esetleges hibák, repedések, amiket a faragás során méretre szabott pici ékekkel, tömésekkel ki tud javítani.

A munka befejeztével környezetbarát impregnáló anyaggal kezeli a fát, ami védi az időjárási hatásoktól.

Egyre több varázslatos betlehem jelenik meg a városban. A kis falvak hangulatát idéző, részletesen kidolgozott jelenetek mindenütt felbukkannak, a hagyományos, fából készült figuráktól kezdve a modern, színes díszekig. Minden egyes betlehem egyedi történetet mesél el, és az emberek szívét melegséggel tölti el, ahogy a karácsonyi időszak közeledtével felfedezik ezeket a csodás alkotásokat. A közösségek összefognak, hogy megőrizzék ezt a szép hagyományt, és a betlehemes ünnepségek egyre népszerűbbek lesznek, összekapcsolva a múltat és a jelent.

Az alkotó szívét minden évben boldogsággal tölti el, hogy egyre több megbízást kap a kültéri betlehemek művészi faragására.

Új megrendelés esetén Erik először alaposan szemügyre veszi a betlehem tervezett elhelyezkedését, és mindig a környezet adottságaihoz igazítja a szobrok elrendezését. Volt már olyan eset is, amikor egy községben egy régi, kivágott fa megőrzésére kértek tőle javaslatot, hogy azt betlehemi szoborként használják fel.

Trella Erik rendkívül nagyra értékeli, hogy megrendelői szabad kezet adnak neki, teljes mértékben bíznak az egyedi stílusában és szakértelmében, így nem próbálják meg befolyásolni elképzeléseit. Elmondása szerint, ha angyalt kérnek tőle, azt kizárólag a legmagasabb angyali rendhez tartozó hatszárnyú, halhatatlan és bölcs szeráfként fogja megformálni. A szeráfok szerepe az Isten szentségének dicsőítése és védelme, amiről Ézsaiás próféta is kapott látomást az Ószövetségben (Ézs 6,1-13).

Related posts