Mélyhűtött állapotban, de szeretteikkel folytatott beszélgetésekkel telhetik napjaikat a gyógyíthatatlan betegek, miközben reménytelenül várják a lehetséges terápiákat.

Nem újdonság az elképzelés, hogy mélyhűtéssel tartsák életben a testet. Azonban egy új, a tudományos-fantasztikus világba illő módszer sokkal biztonságosabb, kifinomultabb lehet, és arra is módot adna, hogy a lefagyasztott egyén továbbra is kommunikáljon a családtagjaival. Egyelőre csak koncepció, de annak rendkívül izgalmas.
A halál ugyan elkerülhetetlen, azonban ideiglenes kicselezésére, az élet meghosszabbítására különféle próbálkozások vannak. Ezek egyike, a hibernálás már évtizedek óta "működik", azonban rengeteg pénzbe kerül, és évente kell fizetni a tárolásért. A hibernális korábbi módszerei még meglehetősen kezdetlegesek voltak, úgyhogy arra, hogy a halottat valóban vissza lehet hozni majd az életbe, nem sokan nem fogadnának.
A technológiai fejlődés új dimenziókat nyitott meg, és a mesterséges intelligencia megjelenése már nem csupán futurisztikus álom. Éppen ezért a TimeShift projekt különösen ígéretesnek mutatkozik. Ez a korszerű mélyhűtési létesítmény innovatív megoldásokkal van felvértezve, célja pedig nem más, mint az emberek, háziállatok, szervek és a veszélyeztetett fajok megőrzése a legújabb technológiák felhasználásával. A TimeShift a legfejlettebb eljárásokat kívánja alkalmazni a neurodegeneratív betegségek és a súlyos rákos megbetegedések lelassítására vagy akár megállítására, ezzel értékes időt nyerve az orvosi kutatások számára.
Az alkotók, Dr. Alex Zhavoronkov, a generatív mesterséges intelligencia szakértője és öregedéskutató, valamint Hashem Al-Ghaili, molekuláris biológus, meggyőződésük szerint a TimeShift forradalmasíthatja az egészségügy, az űrutazás és a fajok megőrzésének területét. "Innovatív technológiánkat bemutatva nem csupán azt a víziót képzeljük el, ahol a halálos betegségek kezelhetők, amíg a gyógyulás megoldásait keresik, hanem azt is, hogy az életet a hagyományos határokon túl is megőrizzük" - fogalmaznak sajtóközleményükben.
A folyamat során a testeket túlnyomásos kamrákban, -196°C-on tárolják, ahol mesterséges intelligencia rendszerek biztosítják az ideális körülményeket, folyamatosan nyomon követve a létfontosságú jeleket a hosszú távú stabilitás érdekében. A TimeShift innovatív megoldásai, mint a gázok, fagyvédő anyagok és elektromágneses mezők szabadalmaztatott elegye, hatékonyan gátolják a jégkristályok kialakulását a hűtési folyamat során.
A majdani jövőben innovatív elektromágneses rezonancia segítségével, szabályozott nyomás mellett érik el az újramelegítést, biztosítva az egyenletes újraélesztést, miközben minimalizálják a sejtfeszültséget. Ez a fejlett folyamat garantálja az anyagcsere zökkenőmentes újraindulását, felkészítve a szervezetet a jövőre - legalábbis az ötletgazdák szerint.
Az eljárás forradalmi technikákat alkalmaz az emberi test és a biológiai szövetek fagyasztására, áttörve a klasszikus, elavult mélyhűtési módszerek korlátait. A hagyományos eljárásokat főként a halál után (vagy az agyhalál stádiumában) alkalmazzák. Ezzel szemben a TimeShift innovatív protokollját kifejezetten az élő egyének, például rákos betegek megóvására tervezték. Ez a folyamat egy alaposan kidolgozott, többlépcsős felfüggesztett animációs módszeren alapul, amely lehetőséget teremt az élet megmentésére. – részletezi Hashem Al-Ghaili.
A projekt legérdekesebb aspektusa kétségtelenül az, hogy a mélyhűtött álomban pihenő személyek folytathatják a kapcsolatot a szeretteikkel. A páciens adataiból létrehozott mesterséges intelligencia által irányított digitális avatar lehetőséget biztosít arra, hogy a kommunikáció élő maradjon, így a kapcsolatok fenntartása is megvalósulhat.
Al-Ghaili és Zhavoronkov azt tervezik, hogy a teljes optimalizálás után állatmodelleken tesztelik a készüléküket. A működőképes prototípust 5-8 éven belül várják, feltéve, hogy minden a tervek szerint alakul.