Moldovában ünnepélyes keretek között hivatalba lépett Maia Sandu, aki az ország új elnöke lett - számolt be a Világgazdaság.


Kedden, Chisinauban hivatalosan is beiktatták Maia Sandut, Moldová elnökét, aki most második mandátumát kezdi meg. Sandu, aki korábban a Világbanknál dolgozott közgazdászként, 2020 óta irányítja a körülbelül 2,7 millió fős lakossággal rendelkező országot.

Amikor a politikus a parlamenti képviselők és az alkotmánybíróság tagjai előtt letette a hivatali esküt, büszkén hangoztatta: "Büszkék lehetünk arra, hogy a megpróbáltatások ellenére a történelem fényes oldalán álltunk, megvédve demokráciánkat a külső fenyegetésekkel szemben." Az 52 éves Maia Sandu hozzátette: "Minden nehézség ellenére Moldova egy világos jövő mellett döntött, amely egy fejlettebb, biztonságosabb és jólétet hozó európai ország felé vezet."

Maia Sandu a november elején zajló elnökválasztás második fordulójában a szavazatok 55,33%-át megszerezve aratott győzelmet oroszbarát szocialista ellenfelével, Alexandr Stoianogloval szemben, aki 44,67%-kal zárta a versenyt. Ezzel Sandu történelmet írt, hiszen ő az első nő, aki 2020 óta betölti a legmagasabb közjogi pozíciót Moldovában, amely az Európai Unió és a NATO-tag Románia, valamint a háború sújtotta Ukrajna között helyezkedik el.

A politikai vezető határozott lépéseket tett, hogy országa, mely 2,6 millió lakost számlál, Brüsszel irányába orientálódjon. Ez az ország Európa egyik legnagyobb szegénységgel küzdő állama, és júniusban hivatalosan is megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unióval. "Négy évvel ezelőtt ígéretes időket vetítettünk előre. Az ígéret valóban őszinte volt, de a valóság sokkal nehezebbnek bizonyult" - idézte fel a Világbank egykori közgazdásza.

"A világjárvány után jött az infláció, az energiaválság, a gázzal kapcsolatos zsarolás, most pedig a sötétséggel kapcsolatos zsarolás" - folytatta, miközben a szükségállapotban lévő Moldova jelentős áramkimaradásokra és kemény télre készül.

Az ország áramellátásának 70%-a a Dnyeszteren túli Cuciurgan hőerőműre támaszkodik, amely orosz gázzal működik, és ezt az ellátást Ukrajnán keresztül biztosítják. Kijev azonban jelezte, hogy nem tervezi a december végén lejáró tranzitszerződés megújítását, ami lehetővé tette az orosz gáz Európába történő szállítását.

Related posts