Nagy Márton Brüsszelből küldött üzenetet: egy komoly kihívással nézünk szembe.
Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, hétfőn Brüsszelben osztotta meg a legfrissebb adatokat, amelyek szerint a vállalatok 77%-a úgy érzi, hogy a szakképzett munkaerő hiánya jelentős mértékben gátolja működésüket. Ezen túlmenően, 60%-uk vélekedik úgy, hogy ez a helyzet a beruházásokra is hátrányosan hat. A miniszter hangsúlyozta, hogy a szakképzett munkaerő hiányának megoldása az egyik legnagyobb kihívás, amellyel az európai munkaerőpiac szembenéz.
Nagy Márton megérkezett Belgrádba, hogy részt vegyen a foglalkoztatási, szociálpolitikai, egészségügyi és fogyasztóvédelmi tanács ülésén. A tanácskozás előtt angol nyelven nyilatkozott, ahogyan arról az MTI is beszámolt.
A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy az európai munkaerőpiac manapság jelentős nehézségekkel küzd, különösen a szakképzett munkaerő hiányának orvoslása jelenti a legnagyobb problémát.
Ezt bizonyítja, hogy a vállalatok 77 százaléka, azaz több mint háromnegyede úgy véli, hogy a szakképzett munkaerő hiánya korlátozza működésüket, míg 60 százalékuk szerint ez a beruházásokat is akadályozza.
A miniszterek egy irányadó megbeszélést fognak lebonyolítani, amely a 2025-ös európai szemeszter foglalkoztatással és szociálpolitikával kapcsolatos jövőbeli prioritásait fogja körüljárni.
Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a brüsszeli megbeszélés egyik leglényegesebb napirendi pontja a gyakornokokat érintő irányelv kidolgozása volt.
A magyar elnökség e téren általános megközelítést akar elérni, ami mandátumot jelent az Európai Parlamenttel folytatandó tárgyalások megkezdéséhez.
A miniszter hangsúlyozta, hogy jelenleg még nem rendelkeznek a szükséges minősített többséggel a tanácsban, ugyanakkor pozitív jeleket észlel az álláspontok közeledésében.
Kósa Ádám, a fogyatékosságügyi államtitkár, a tanácskozásra való megérkezésekor kifejtette, hogy az ülés egyik központi témája egy tanácsi következtetés elfogadása, amely a területi egyenlőtlenségek kérdéskörére és a szociális szolgáltatások elérhetőségére irányítja a figyelmet.
Ez javítani fogja a társadalmi befogadást, és hozzájárul a szegénység elleni küzdelemhez
„Tedd különlegessé a szövegedet!” - javasolta.
Ennek központjában a fogyatékossággal élő személyek társadalmi befogadásának, a foglalkoztatás, észszerű alkalmazkodás és rehabilitáció révén történő előmozdítása áll.
"Magyarország elkötelezett a szociálpolitika fejlesztése iránt, és olyan innovatív intézkedéseket vezetett be, amelyek hozzájárulhatnak a szegénység mérsékléséhez és a munkaerőpiaci környezet javításához. Személyes véleményem szerint a munka lehetőségei adottak, minden adott ahhoz, hogy előre lépjünk" - emelte ki az államtitkár.