A NASA legfrissebb előrejelzése szerint 2032-ben 1,2% az esélye annak, hogy bolygónk egy kis, de annál félelmetesebb aszteroidával találkozik.


A NASA becslése szerint 1,2%-os eséllyel ütközhet a Földdel a nemrégiben felfedezett, 2024 YR4 katalógusjelű kisbolygó. Bár az 55 méter átmérőjű égitest nem okozna globális katasztrófát, egy nagyobb városban komoly károkat okozhatna.

Bár szinte manapság már hetente jelennek meg cikkek arról, hogy egy végzetes becsapódást okozó aszteroida közelít a Föld felé, a NASA tudósait azért mindenesetre érdemes komolyan venni. Még akkor is, ha az általuk nemrég közzétett hír kísértetiesen hasonlít a bulvárlapok kattintásvadász kacsáihoz.

A NASA 2024. december 27-én felfedezte az új égitestet, amely a 2024 YR4 nevet viseli. A legfrissebb becslések szerint ennek az aszteroidának az esélye, hogy 2032-ben ütközzön a Földdel, körülbelül 1 a 83-hoz, ami körülbelül 1,2%-os valószínűséget jelent. Bár ez elsőre aggasztónak tűnhet, a kisbolygó nem lenne képes teljesen megsemmisíteni az emberi civilizációt, viszont 55 méteres átmérője elegendő ahhoz, hogy komoly károkat okozzon. A szakértők becslései szerint a becsapódáskor felszabaduló energia körülbelül 8 megatonnát tenne ki - ez több mint ötszázszorosa a Hirosimára ledobott atombomba robbanásának erejének, és hasonló lehetett ahhoz a hatalmas robbanáshoz, amely a Tunguszka térségében történt 1908-ban.

A 2024 YR4 jelenleg távolodik a Földtől, de a következő évtizedekben többször is megközelíti majd bolygónkat. A legkorábbi, még biztonságosnak tekinthető elhaladás 2028 végén várható, ezt pedig 2032 és 2074 között további hat közeli látogatás követi.

A NASA adatai alapján 2032. december 22-én lesz a legnagyobb esélye annak, hogy a kisbolygó eltalálja a Földet.

A fentiek miatt a 2024 YR4 jelenleg a Torino-skála 3-as szintjén áll. A Torino-skála egy 0-tól 10-ig terjedő rendszer, amely az aszteroidák potenciális veszélyességét osztályozza. A 3-as szint azt jelenti, hogy a kisbolygó "közérdeklődésre és a hivatalos szervek figyelmére is számot tarthat", különösen, ha a lehetséges ütközés már egy évtizeden belül bekövetkezhet. Ugyanakkor a legtöbb ilyen objektumot idővel alacsonyabb kategóriába sorolják, mert a pontosabb mérések és megfigyelések gyakran kimutatják, hogy az ütközés valószínűsége közelít a nullához.

A NASA és más űrügynökségek, köztük a DART (Double Asteroid Redirection Test) küldetés keretein belül, azon dolgoznak, hogy feltérképezzék, miként lehetne pályamódosítással elkerülni a potenciális aszteroida-becsapódásokat. Noha a globális katasztrófát okozó ütközések valószínűsége viszonylag alacsony, a tudósok hangsúlyozzák, hogy elengedhetetlen a veszélyes aszteroidák folyamatos nyomon követése és az eltérítési technikák továbbfejlesztése.

Related posts