Négy hegyimentő-egység indult útnak a szlovén Alpok festői tájain, hogy felkutassa az eltűnt magyar túrázókat. Ez az akció az országban az idei év egyik legkomolyabb kihívásának számít, és a mentőcsapatok elszántsága és bátorsága most kulcsfontosságú szer
Egy mentőhelikopter hétfőn kétszer is felszállt, de az erős széllökések miatt nem tudta megközelíteni a szlovén Alpokban, a Kaminiki-nyeregben eltévedt és ott rekedt magyarokat. A mentés hagyományos úton folytatódik tovább, és jelenleg 43 hegyimentő van a helyszínen. "Közel vagyunk, de estig biztosan nem fogjuk tudni kimenteni őket" - hangsúlyozta Jernej Lanisek, a mentőcsapat vezetője az MTI szerint.
A magyar állampolgárok egy vasárnapi kirándulás során tévedtek el a lenyűgöző Kamniki-nyeregben, amely 1931 méter magasan terül el. Az egyik túrázó sajnos súlyosan megsérült, mivel eltörte a lábát. A mentési akció kezdetben 40 hegyimentő részvételével indult, azonban az erős havazás, viharos szél és a lavinaveszély, továbbá a szinte teljesen nullára csökkent látótávolság miatt a mentési munkálatokat kénytelenek voltak felfüggeszteni.
A speciális mentőegységek telefonon keresztül kommunikálnak a két túrázóval, ám a beszélgetéseket az akkumulátorok kímélése érdekében kizárólag a legfontosabb információkra szorítják. Ráadásul a térerő is meglehetősen gyenge, ami tovább nehezíti a helyzetet.
A túrázók éppen a nehezen elérhető Kotliska-szurdok szívében tartózkodnak, körülbelül 1700 méteres magasságban. A körülményekre való tekintettel valószínű, hogy mindketten hipotermiás tüneteket mutatnak, de elképzelhető, hogy náluk van néhány alapvető szükségletet kielégítő ellátmány is – tette hozzá a szakértő.
A mentőszolgálat vezetője hangsúlyozta, hogy ez az év egyik legkomplexebb és legnagyobb kihívást jelentő mentőakciója. Figyelmeztetett arra, hogy a túrázóknak elengedhetetlenül fontos, hogy előzetesen tájékozódjanak az időjárás-előrejelzésről, mielőtt nekivágnának a hegyeknek, és a túra nehézségét mindig a saját képességeikhez és tapasztalataikhoz kell igazítaniuk.
A 24.hu-nak adott interjújában Neža Bajželj, a Szlovén Hegyimentő Egyesület (Gorska Reševalna Zveza Slovenije, GRZS) szóvivője elmondta, hogy vasárnap késő délután segélykérést kaptak. Egy nő és egy férfi akadt el a Kamniki-nyeregben, miután a férfi lába egy esés következtében eltört. Az ilyen festői környezet sok túrázót vonz, de a sérült páros valószínűleg letért a kijelölt ösvényről, ami a helyzetük súlyosbodásához vezetett.
A szlovén közszolgálati rádió értesülései alapján úgy tűnik, hogy a hegyről való lehozatala csak az esti órákban valósulhat meg.
"Ez egy rendkívül nehéz kihívást jelentő akció. Az időjárási viszonyok már a küldetésünk kezdetén is kedvezőtlenek voltak vasárnap délután, az erős havazás következtében pedig a lavinaveszély is jelentős mértékben megnőtt. A lehullott hó mennyisége miatt este kénytelenek voltunk felfüggeszteni a kutatási tevékenységet. Mindenki biztonságos helyre tért vissza éjszakára, csupán a celjei csapat maradt a hegyen egy átmeneti táborban. Bár reggel folytatódott az akció, a körülmények továbbra is rendkívül megterhelőek" - nyilatkozta a lapnak Bajželj. A válaszadás idején a mentőcsapatok még 300 méterrel a túrázók becsült helye alatt tartózkodtak.
A Kamniki-Alpok lenyűgöző tájai Észak-Szlovéniában találhatóak, közvetlenül az osztrák határ mellett. Ez a festői hegység körülbelül 900 km² területet ölel fel, és nevét a közeli Kamnik városáról nyerte. A hegység különlegessége, hogy 28 olyan csúccsal büszkélkedhet, melyek magassága meghaladja a 2000 métert. A legimpozánsabb ezek közül a Grintovec, amely 2558 méter magasával a Kamniki-Alpok csúcsának számít.