Nem csupán a forint mutat gyenge teljesítményt: a brit font is komoly nehézségekkel küzd. Hogyan tudják majd ezt a helyzetet kezelni? - Pénzcentrum
A brit font árfolyama 14 hónapos mélypontra esett az amerikai dollárral szemben, miközben a kötvénypiacokon tapasztalt eladási hullám egyre inkább fokozza a befektetők aggodalmát a brit eszközök iránt. Ez a helyzet különösen nagy nyomást helyez Rachel Reeves pénzügyminiszterre, aki mindent megtesz annak érdekében, hogy megnyugtassa a piacokat - számolt be róla a The Guardian.
A font értéke egy százalékponttal csökkent az amerikai dollárhoz viszonyítva, így 1,226 dollár körüli szintre süllyedt. Eközben a brit hitelfelvételi költségek csütörtök reggel ismét emelkedni kezdtek, annak ellenére, hogy a kormány már korábban is próbálkozott a piacok megnyugtatásával. Reeves pénzügyminiszter szerdán este másodszor is nyilvános nyilatkozatot tett, amelyben hangsúlyozta, hogy "vasmarokkal" irányítja az államháztartást.
Michael Brown, a Pepperstone brókercég vezetőjének kutatási stratégiája figyelmeztetett, hogy a helyzet súlyosbodik az Egyesült Királyságban. "A kötvényhozamok emelkedése és a valuta gyengülése arra utal, hogy a befektetők elveszítik bizalmukat a kormány azon képességében, hogy kontrollt gyakoroljon a költségvetési háttér felett" - nyilatkozta Brown.
A 10 éves brit államkötvény hozama csütörtök reggel elérte a 4,921%-ot, ami 2008 óta a legmagasabb értéknek számít. Emellett a 30 éves kötvényhozamok is felfelé mozdultak, több mint 10 bázisponttal 5,474%-ra nőve.
Chris Turner, az ING globális piacvezetője szerint a font eladási hulláma összefügg a globális kötvénypiaci eladásokkal.
A befektetők úgy érezték, hogy a font sterling tud a legjobban ellenállni a domináns erős dollártrendnek, de az aranyak eladása csorbította a fontba vetett bizalmat
- magyarázta Turner.
Martin Weale, a Bank of England egykori politikai döntéshozója úgy véli, hogy a jelenlegi piaci környezet inkább az 1976-os eseményekhez hasonlít, mintsem a 2022-es minibüdzsé utáni időszakra. "Azóta nem tapasztaltunk olyan káros egybeesést, amely a font sterling drámai leértékelődésével és a hosszú távú kamatok emelkedésével járna" - nyilatkozta Weale.
A Bank of England felmérése szerint a brit cégek több mint fele tervez áremelést vagy létszámleépítést válaszul arra, hogy Reeves áprilistól emeli a munkáltatók nemzeti biztosítási járulékát. A megkérdezett vállalatok 61%-a várhatóan csökkenti a haszonkulcsát, 54%-uk áremelést tervez, 53%-uk pedig a foglalkoztatottság csökkentését fontolgatja.