Az orosz turisták nyaralási vágyai egyre inkább felerősödnek, ám a repülőgépek száma és a népszerű úti célok korlátozottak, így nehezen találják meg a számukra ideális helyet a pihenésre.

A szankciók következtében komoly nehézségek adódtak a nyugati gyártmányú gépek javításában, így több készüléket már kénytelenek voltak kivonni a forgalomból.
Miközben az orosz lakosság a baráti országokba menne nyaralni, egyre kevesebb repülőgépe van a légitársaságoknak arra, hogy ezt kiszolgálják. A Reuters szerint az ágazat komoly alkatrészhiánnyal küzd az országra kivetett nyugati szankciók miatt, amit az Ukrajna elleni háború miatt vetettek ki. Emellett új gépeket sem tudnak vásárolni, hogy a flottájukat bővítsék.
A hírügynökség tájékoztatása szerint a háború gazdasági dinamizmust hozott, és a 2022-es gazdasági válság után egyre többen engedhetik meg maguknak, hogy külföldön töltsenek el egy kis időt. Az orosz légitársaságok európai légterének lezárása miatt az utazási irányok is átalakultak. Jelenleg Törökország, a volt szovjet köztársaságok, valamint az Egyesült Arab Emírségek népszerű célpontokká váltak a nyaralók körében, emellett a belföldi turizmus is jelentős növekedésnek indult.
Ehhez azonban repülőgépek kellenének. Oroszország flottájának csaknem 80 százaléka külföldi gyártású, kétharmadát Airbus és a Boeing gépek adják.
Az Ukrajna elleni támadást követő évben 54 új gépet helyeztek forgalomba, ebből 27 Airbus, 3 Boeing gyártmány, ehhez jön még 24 orosz gyártmányú Szuhoj Superjet. Idén azonban már csak 11 Superjet készült.
A Kommerszant legutóbbi jelentése szerint azok a légitársaságok, amelyek nem képesek megfelelően karbantartani és javítani az Airbus A320 neo típusú repülőgépeik hajtóművét, valószínűleg kénytelenek lesznek kivonni flottájuk egy részét a forgalomból. A Roszaviacija, az orosz polgári légiközlekedési hatóság, úgy véli, hogy ez a kereskedelmi flottájuk körülbelül 5 százalékát érintheti.
Vlagyimir Putyin orosz elnök két évvel ezelőtt bejelentette, hogy 2030-ig ezer új repülőgépet kívánnak építeni. Az ambiciózus terv eddig azonban nem halad olyan ütemben, ahogyan azt elképzelték. Ennek következtében Oroszország nemrégiben közép-ázsiai országokhoz fordult segítségért, hogy támogassák a belföldi légiközlekedési útvonalak fejlesztését. A The Economic Times of India jelentése szerint Oroszország Indiától és Kínától is kérte a szükséges támogatást.