Oroszország olyan titkot fedett fel, amelyre eddig még nem volt példa - egy Szu-35-ös vadászgép révén buktatták le magukat.

Oroszország egy vadászgép bevetésével biztosította egyik olajszállító hajóját, ezzel pedig új, világos összefüggést teremtett a Kreml és az olajszankciók megkerülésére szolgáló "árnyékflotta" között - számolt be róla a CNN.
Múlt hétig nem állt rendelkezésre egyértelmű bizonyíték, amely alátámasztotta volna, hogy a világ különböző pontjaira orosz olajat szállító titkos hajóflotta közvetlen összefonódásban lenne a Kremllel.
Ez a helyzet drámaian megváltozott, amikor Oroszország egy vadászgép bevetésével lépett közbe a tanker védelme érdekében.
Május 13-án az észt hadsereg egy különleges ellenőrzést tervezett végrehajtani a Jaguar nevű, zászló nélküli tankerhajón, amelyet az Egyesült Királyság szankciós listájára helyezett. Az észt hatóságok tájékoztatása szerint ekkor egy orosz Szu-35-ös vadászgép repült el a hajó közelében, ezzel behatolva az észt légtérbe. Az észt katonai erők végül kíséretet biztosítottak a tanker számára, amely elhagyta az észt felségvizeket.
Ez egy igazán szokatlan és friss élmény.
- nyilatkozta Margus Tsahkna észt külügyminiszter csütörtökön egy törökországi NATO-találkozón. Hozzátette, hogy Oroszország most hivatalosan is összekapcsolta magát az úgynevezett árnyékflottával.
A szakértők véleménye alapján ez egy kulcsfontosságú mérföldkő lehet.
Úgy tűnik, ez változást jelez a Kreml gondolkodásában
- nyilatkozta Ed Arnold, a brit Royal United Services Institute (RUSI) vezető kutatója a CNN-nek.
Az árnyékflotta számításai alapján több száz hajó alkotja azt a flottát, amely hivatalosan nem az Orosz Föderációhoz köthető. E hajók többsége elavult és rossz állapotú, így jelentős környezeti problémákat idézhet elő. Ráadásul egyes források szerint ezek a hajók részt vehettek a balti-tengeri tenger alatti kábelezés megrongálásában is, amit Oroszország határozottan cáfol.
Ezek a hajók, amelyek gyakran rejtélyes tulajdonosi háttérrel rendelkeznek, orosz olajat szállítanak külföldre, hogy kijátsszák a nyugati szankciókat. Ennek következtében ők maguk is újabb szankciók alá kerültek.
Jean-Noël Barrot, a francia külügyminiszter, újságírók előtt kifejtette, hogy Oroszország először alkalmazta katonai eszközöket a gazdasági szankciók ellen, ami egy új és aggasztó fordulatot jelent a nemzetközi kapcsolatokban. Ez a lépés jelzi, hogy a konfliktusok dinamikája megváltozott, és a hagyományos válaszlépések mellett a katonai beavatkozás is a játékba került.
Ez a helyzet világosan megmutatja a NATO keleti határvonalán jelentkező fenyegetéseket, amelyekkel nap mint nap szembesülünk.
A Jaguar hídjáról készült, nyilvánvalóan szerkesztett videón látható, ahogy az észt hatóságok rádión keresztül követelik a hajó irányváltását, miközben észt katonai hajók és repülőgépek veszik körül a tankert. A felvételt Margarita Szimonjan, az orosz állami RT főszerkesztője osztotta meg az interneten.
A videó későbbi részében egy orosz Szu-35-ös vadászgép suhan el a tanker előtt. Válaszul a NATO észtországi missziójában részt vevő portugál F-16-os vadászgépeket küldtek a területre az orosz repülőgép megfigyelésére.
A vadászgépek kulcsfontosságú elemei a NATO megerősített észak-európai jelenlétének, amely Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója óta folyamatosan bővül.
Az észtek számára az orosz vadászgép behatolása az észt légtérbe bizonyíték arra, hogy a nyugati szankciók hatásosak.
Ez rámutat arra, hogy az árnyékflotta monitorozása és büntetése sikeres, ezért fontos, hogy ezeket az erőfeszítéseket még intenzívebben folytassuk.
- közölte az észt haderő.
Válaszul Oroszország vasárnap megakadályozott egy görög tulajdonú olajszállító hajó, a Green Admire áthaladását az orosz vizeken, miközben az Észtország, Finnország és Oroszország által közösen kijelölt útvonalon haladt.