Orbán Viktor indiai látogatása szinte minden magyar választóhoz elér valamilyen módon, így a hírek és információk révén.
Hiba lenne, ha egy politikus a januári zimankóban pihenőt választana? Különösen furcsa döntés a miniszterelnök részéről, hogy éppen akkor távozik, amikor új kihívó bukkant fel a politikai színtéren. Milyen következményekkel járhat mindez a Fidesz támogatóira nézve? Elemzőink véleményét kértük ki.
Orbán Viktor családjával Indiában tölti a szabadságát, a hírt pedig nem ő, hanem Hadházy Ákos szellőztette meg egy helyi újság beszámolója révén. Később a miniszterelnök maga is megerősítette ezt az információt, és részletesen kifejtette, miért választotta ezt az úti célt: a múlt és a jövő összefonódásáért. - Kochiban tartózkodom, ahol Vasco da Gama, a híres felfedező is életét vesztette, akit már fiatal koromban megkedveltem az ifjúsági regények által. Az ő örökségét kutatom. Ő a kedvenc felfedezőm, és jelentősége legalább olyan fontos, mint Kolumbuszé. Ennyit a múltról. A másik motivációm pedig a jövő: India gazdasági fejlődése forradalmi irányt vehet - tette hozzá.
Ember Zoltán politikai elemző véleménye szerint Orbán Viktor indiai látogatása nem csupán az időpontja, hanem a politikai háttér miatt is szembetűnő. Párhuzamot állított fel a 2000-es évek elején Medgyessy Péter kubai nyaralásával és a jelenlegi helyzettel. Akkoriban a Fidesz éles kritikával illette a miniszterelnököt az utazása miatt, amely a közbeszéd és a humor kedvelt témájává vált, számos Rádiókabaréban és a magyar vacsoraasztalokon is szó esett róla. Most Orbán Viktor hasonló nehéz helyzetbe került, annak ellenére, hogy valószínűleg tisztában volt a lehetséges politikai következményekkel, különösen egy gazdaságilag kihívásokkal teli időszakban. Az Iránytű Intézet vezető szakértője hozzátette, hogy ez a téma legkésőbb a hétvégéig minden magyar választóhoz el fog jutni valamilyen formában.
Az elemző véleménye szerint a Fidesz számára komoly nehézségeket jelent a jelenlegi gazdasági helyzet, valamint a választói bázis aktivitásának csökkenése. Bár a párt továbbra is 2-2,3 millió támogatóval büszkélkedhet, ezeknek az embereknek az aktivitása már nem a régi. Különösen éles a kontraszt a Tisza Párt támogatóival szemben, akik sokkal aktívabbak. Míg a Fidesz és a DK korábban a legdinamikusabb választói tábort képviselte, most úgy tűnik, hogy a kormánypárt híveinek egy része már nem biztos abban, hogy elmegy szavazni. Ember Zoltán hangsúlyozta, hogy a pártnak kiemelten kellene figyelnie minden egyes szavazójára, mivel a hasonló ügyek további apátiát szülhetnek, ami csökkentheti a részvételi kedvet. Kifejtette, hogy bár az indiai látogatás önmagában nem fog tömeges kiábrándulást okozni, az ellenzék - különösen olyan karakterek, mint Hadházy Ákos és Magyar Péter - ügyesen képes tematizálni az ilyen eseményeket, ezzel széles körben elérve a választókat. Ráadásul a luxusszállodás és a spirituális gyógyítóval kapcsolatos történetek különösen érzékenyen érinthetik a közvéleményt egy gazdaságilag nehéz időszakban, így sokakban dühöt és csalódottságot kelthetnek.
Ember Zoltán ugyanakkor úgy vélte, hogy Orbán Viktor és a Fidesz látszólag magabiztosan kezelik a helyzetet, az ilyen ügyeket pedig "beárazzák". Ez a viselkedés nem hasonlítható a 2009-es MSZP pánikszerű reakcióihoz; most egy politikailag magabiztos gépezet benyomását keltik. Orbán Viktor valószínűleg számolt azzal, hogy az út híre kiszivárog, de úgy gondolta, hogy ezt a párt és ő maga is kezelni tudja. Az elemző szerint ez az önbizalom abból fakad, hogy a Fidesz továbbra is bízik a saját stratégiájában és a támogatói bázis stabilitásában. Az elemző ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a politikában minden hiba csak akkor válik súlyossá, ha van, aki kihasználja azt. Jelenleg az ellenzék aktívan dolgozik azon, hogy ezt az ügyet felerősítse, és az emberek széles rétegeihez eljuttassa.
Nem tudom felfogni, hogy egy tapasztalt politikai vezető, mint Magyarország miniszterelnöke, hogyan követhet el ilyen nyilvánvaló hibát, különösen harminchét évnyi politikai pályafutás után. Nagy Attila Tibor politikai elemző rámutatott, hogy a januári hidegben élő magyar emberek számára rossz üzenetet közvetít, amikor a miniszterelnök egy melegebb éghajlatú országba, Indiába utazik, ráadásul nem hivatalos tárgyalásokra, hanem privát programokra. Emlékeztetett arra, hogy korábban a Fidesz jól tudta, hogy a kormányfő nyaralása és pihenése sosem csupán magánügy, hiszen a közvéleménynek joga van tudni, honnan származik a pénzük az olyan utazásokra, amelyeket sok magyar állampolgár nem engedhet meg magának. A politikai elemző hangsúlyozta, hogy télen egy vezető politikusnak inkább a közügyekkel kellene foglalkoznia, nem pedig nyaralnia, hiszen ezzel csak felesleges támadási felületet teremt magának, még akkor is, ha a szándéka tiszta. Különösen aggasztónak találta, hogy Orbán Viktor nem maga jelentette be előre indiai útját, hanem a lebukás a független politikus, Hadházy Ákos és egy helyi indiai újság cikkének köszönhetően történt. Ez azt mutatja, hogy a kormányfő és kommunikációs csapata elvesztette az irányítást a valóságértelmezés felett, és az ügyre még Magyar Péter is felfigyelt.
Nagy Attila Tibor emlékeztetett arra, hogy a söjtöri lakoma, a kubai út és egyéb kormányzati hibák, valamint a koalíciós viszályok következtében Medgyessy Péter 2004 őszén kénytelen volt lemondani. Ezt követően Gyurcsány Ferenc vette át a vezetést. - Nem állítom, hogy hasonló forgatókönyv vár ránk, és hogy Orbán Viktor is lemondani kényszerül. Azt sem állítom, hogy emiatt a Fidesz biztosan vereséget szenved el a következő országgyűlési választásokon. Ugyanakkor megjegyzem, hogy a jövedéki adóemelés és Orbán indiai útja, különösen a nyálkás, ködös időszakban, nem éppen kedvező üzenet a magyar emberek számára. Régebben a Fidesz ezt ügyesen felismerte, elgondolkodtató, miért hagyták figyelmen kívül ezt az alapvető igazságot a mai napig - fűzte hozzá az elemző.