Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke úgy véli, hogy Szerbiának egy választásoktól mentes évre lenne szüksége.


Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, egy választásoktól mentes, békés 2025-ös év reményében tekint a jövőbe. Az MTI-nek adott évértékelő interjújában kifejezte bizakodását, hogy Szerbiában csökkenni fognak az indulatok, így az ország számára lehetőség nyílik a tavalyi választási kampány során kitűzött célok megvalósítására. Bálint optimizmussal tekint a következő év elé, bízva abban, hogy a nyugodt légkör elősegíti a közösségi együttműködést és a fejlődést.

A pártelnök azért fogalmazott így, mert Szerbiában átlagosan kétévente tartanak előrehozott parlamenti választást, így a kormányzatnak nincs ideje megvalósítani a terveket és elképzeléseket.

2023. december 17-én Szerbiában előrehozott választásokat tartottak, ahol a Vajdasági Magyar Szövetség kiemelkedő teljesítményt nyújtott, még a rendkívül nehéz körülmények ellenére is. A szövetség több mint 64 ezer szavazatot kapott, aminek köszönhetően országos szinten sikerült növelnie a parlamenti képviselőinek számát. A vajdasági tartományi szinten pedig megőrizte stabil pozícióját, ami tovább erősíti a közösség politikai jelenlétét.

A 2022-es előrehozott választásokhoz viszonyítva 2023 végén a legnagyobb délvidéki magyar párt körülbelül 4500 szavazattal többet kapott. Pásztor Bálint, a párt vezetője, úgy véli, hogy ennek egyik fő oka édesapja, Pásztor István, a VMSZ korábbi elnökének halála volt, amely nem sokkal a választások előtt következett be. A kampány során többször hangsúlyozták, hogy olyan eredményre törekednek, amely méltó a néhai elnök emlékéhez. Továbbá, a politikai táj változása és az utóbbi évek eseményei is hozzájárultak ahhoz, hogy a választók bizalmát sikerült megnyerniük.

Pásztor Bálint mellbevágóknak nevezte azokat a népszámlálási adatokat, amelyek szerint az utóbbi évtizedben mintegy 70 ezerrel csökkent a magyarok lélekszáma Szerbiában. Szerinte ennek oka egyrészt az, hogy

vagyis az, hogy a háború elől sokan elmenekültek. Rámutatott, hogy most Kárpátalján lehet hasonlót tapasztalni.

Természetesen! Íme egy egyedibb változat: - kihangsúlyozta.

A politikai vezető hangsúlyozta, hogy három évtizeddel ezelőtt, a VMSZ alapításakor a fő fókusz a kulturális identitás megőrzésére és a szimbolikus politizálásra helyeződött. Ma azonban elengedhetetlen, hogy a hangsúlyt az infrastruktúra fejlesztésére, a gazdasági növekedésre és az életminőség javítására is kiterjesszék. Azért dolgoznak, hogy a határ mindkét oldalán élők, különösen azok a több ezer vajdasági magyar, akik a határ közeli magyar településeken dolgoznak, könnyebben átkeljenek és közlekedjenek. A politikus ezt követően kifejtette, hogy...

Pásztor Bálint hangsúlyozta, hogy...

A program révén többen hazatértek, és ennek eredményeként házat vásároltak vagy saját vállalkozást indítottak el - magyarázta a párt vezetője.

Pásztor Bálint véleménye szerint, bár az elvándorlás, a kedvezőtlen demográfiai mutatók, az ukrajnai háború, valamint az Európai Unióhoz való csatlakozás során felmerülő kihívások mind komoly problémákat jelentenek, mégis van lehetőség a sikerre. A kulcs a közösség összetartásában rejlik: ha a helyi közösség egységesen lép fel, akkor képes lesz fejlődni, megőrizni a lakóhelyét, és versenyképes maradni a jövőben.

- hangsúlyozta.

Pásztor Bálint felhívta a figyelmet arra, hogy a történelmi megbékéléssel 2013-ban indult el Magyarország és Szerbia történetében az egyik legpozitívabb időszak. Rámutatott, hogy tizenöt évvel ezelőtt négy közúti határátkelő volt, most kilenc van, másfél évtizede Magyarország és Szerbia a 17. külkereskedelmi partnere volt egymásnak, most a negyedik, és mindennek a fejlődésnek a legnagyobb haszonélvezői a vajdasági magyarok és a magyarországi szerbek. Felhívta a figyelmet arra, hogy Szerbiának kizárólag Magyarországgal van stratégiai együttműködési tanácsa,

"A vajdasági magyar közösség politikailag addig lesz mérhető, értékelhető tényező, ameddig erős politikai képviselettel rendelkezik" - hangsúlyozta Pásztor Bálint. Hozzátette, hogy a VMSZ az idei évben ünnepelte fennállásának a 30. évfordulóját, és a vajdasági magyar közösség "ebben a 30 évben minden nehézséget kénytelen volt megtapasztalni".

- kifejtette.

"Ha meggyengülne, megroppanna a VMSZ, akkor a közösségünk politikai értelemben védtelenné válna, ezért fontos az, hogy erősek tudtunk maradni a közösség támogatásának köszönhetően, és ezt a mindennapokban viszonozni tudjuk azáltal, hogy azokat a kérdéseket, amelyek a közösség tagjai számára fontosak, képviselni tudjuk és sikerre tudjuk vinni" - húzta alá a pártelnök.

Related posts