Tényleg úgy tűnik, hogy a "keresztény" kormány támogatja a pogány tanok terjesztését?


A kormány nem csupán eltűri, hanem aktívan támogatja is a pogány tanok és rítusok elterjedését.

A Gulyás Gergely vezette minisztérium nemcsak a hagyományos egészségmegőrzésre fókuszál, hanem különleges szolgáltatásokkal is bővíti a lehetőségeket – számolt be erről a Gulyáságyú Média. A hétvégén Öskün megrendezésre kerülő egészségfesztivál keretein belül, a kormány támogatásának köszönhetően, a látogatók ingyenesen élhetnek a pogány szellemvilág jótékony segítségével. Olyan különleges kezelések várják az érdeklődőket, mint az átok- és rontáslevétel, tündérgyógyítás és kártyajóslás. Sőt, ha valakinek hirtelen bajai akadnak, a helyszínen elérhető szellemi csontkovács is rendelkezésre áll, hogy segítsen azonnal.

Nem ez az első eset, hogy Orbán Viktor kormánya, amely a kereszténység védelmezőjeként pozicionálja magát, a pogány hitvilág eszméinek terjesztésére tesz kísérletet. 2017-ben, a Pilis fejlesztéséről szóló kormányhatározat keretében már egy hasonló, spirituális elvonulásra alkalmas központ megvalósítására is 3 milliárd forintos állami támogatást biztosítottak. Lehetséges, hogy a HVG akkori írása hozzájárult ahhoz, hogy a "táltosközpont" végül ne jöjjön létre.

Az ősmagyarkodó, újpogány vallások jobboldali körökben való terjedése miatt korábban még a katolikus egyház vezetői is aggodalmukat fejezték ki; igaz, ma már ennél súlyosabb társadalmi kérdésekben is inkább a cinkos hallgatás a jellemző.

Pápai Lajos, a győri megyés püspök, figyelmeztetett arra, hogy...

A jobboldali diskurzusban felmerülő nézetek, amelyek a kereszténység és az ősi magyar pogány hitvilág elveit összeegyeztethetőnek tartják, nem csupán alapvető tévedéseket hirdetnek, hanem a kereszténység számára is komoly veszélyeket rejtenek.

"A püspök kijelentette: 'Az olyan keresztényellenes támadások, amelyeknek helyet adnak, támogatják vagy vállalják azokat, nem férnek össze a mi értékrendünkkel.' Hozzátette, hogy a püspöki kar egy dokumentumot fog kidolgozni, amely segíti a zavaros és tudománytalan nézetek kiszűrését mindazok számára, akiknek a hitükről nincs mélyebb, értelmiségi szintű tudásuk. Azóta azonban nem készült el ilyen dokumentum, vagy ha mégis, annyira elrejtették, hogy senki sem talál rá."

Bár – főként azóta, hogy a Fidesz 2011-ben jelentős csökkentést hajtott végre az egyházak számában – szinte lehetetlen pontosan felmérni, hány kisegyház és vallási közösség képvisel olyan hitvallásokat Magyarországon, amelyek a korábban említett nézetekhez hasonlóak. Azonban a korábbi 1 százalékos adófelajánlásokból egyértelműen kiderül, hogy

A pogány hitvilágot felelevenítő mozgalmak hangzása sokkal erőteljesebb, mint amit valójában a társadalmi hatásuk sugall.

Az ötszáznál is több szja-felajánlást kapott egyházak között például az utolsó - ilyen szempontból még teljes - adóévek (az 1996-tól 2011-ig terjedő időszak) adatait böngészve egyetlen neopogány, ezoterikus vagy ősmagyarkodó jelzővel illethető vallási közösség neve sem lelhető fel.

Viszonylag széleskörű ismertségre talán csak a televíziós távgyógyítóként ismertté vált Gyurcsok József által megalapított Egyetemes Szeretet Egyháza tett szert. Ez az egyház az ősmagyar, keresztény és keleti hitvilág elemeit ötvözve alakította meg tanait. Ezzel szemben a különböző "táltosegyházak" csupán a bulvárfórumok "Tücsök és bogár" rovatai által élvezhették a néhány perces hírverést, ami inkább pillanatnyi figyelmet kapott, mintsem tartós elismerést.

A Gyurcsok-féle "felekezet" központja egy lenyűgöző területen helyezkedett el, Kismaros fölött, egy hegyen, ahol a vallásalapító birtoka állt. E hely szívében egy különleges, földből és sárból készült jurta állt, amelyet a magyarság hagyományait idéző "szilaj" lovak és más őshonos állatok vettek körül. Első pillantásra ez a hely akár egy ártatlan hagyományőrző közösségnek is tűnhetett volna, ám a Legfőbb Ügyészség gyanúja szerint az egyház célja valójában az volt, hogy Gyurcsok engedély nélkül és adómentesen gyógyíthassa a hozzá fordulókat (HVG, 2000. augusztus 12.). Az ezzel kapcsolatos évekig tartó jogi csatározás végül odáig vezetett, hogy a bíróság betiltotta a meditációk keretében végzett gyógyítást, de az egyház csak 2011-ben, a "nagy rostán" veszítette el kedvezményekkel járó egyházi státuszát, miközben az egyházalapító 2017-ben elhunyt.

Bár napjainkban is léteznek olyan egyházak, mint a Magyar Vallás Közössége, az Ősmagyar Egyház vagy a Táltos Egyház, amelyek elvesztették egyházi státuszukat, hatásuk és népszerűségük még mindig jelentős. A kormány számára érdekes lehet, hogy miért tartja fontosnak ezt a szubkultúrát: a (szélső)jobboldali ideológiákban a "magyarságtudat" védelme gyakran összefonódik az ősmagyar hagyományokkal. Ezen túlmenően, az alternatív "gyógymódok" iránti érdeklődés is hozzájárulhat a támogatás melletti döntéshez, hiszen azok, akik hisznek ezekben a megoldásokban, hajlamosak elhinni, hogy a valódi segítség nem a szakembereknél vagy a gyógyszereknél keresendő, hanem a szellemvilágot ismerő táltosok és boszorkányok tudásában rejlik. Ez a hit sokszor pénzbe kerül, de ha a kormány állja a költségeket, akkor ez a "zenélés" még vonzóbbá válik számukra.

Related posts