Néhány órán belül leállhat az orosz gázszállítás Ukrajnán keresztül Európába, mivel a Gazprom már elkezdte csökkenteni az ezen az útvonalon érkező gáz mennyiségét.
A Gazprom, az orosz energetikai óriás, bejelentette, hogy kedden jelentősen csökkentette a gázszállítmányait Európa felé. Míg hétfőn 42,4 millió köbmétert szállítottak, addig kedden mindössze 37,2 millió köbmétert juttattak el Ukrajnán át. Ez a csökkentés különösen aggasztó, mivel december 31-én lejár az Oroszország és Ukrajna közötti ötéves tranzitmegállapodás. Amennyiben az utolsó pillanatokban nem sikerül meglepetésszerű egyezséget kötni, január 1-jétől valószínűleg teljesen leáll a gázáramlás Ukrajnán keresztül, ami komoly következményekkel járhat az európai energiaellátásra.
A Reuters jelentése alapján ez Moszkva korábbi, jelentős befolyásának szinte teljes eltűnését tükrözi az európai gázpiac vonatkozásában.
A váratlan megállapodás lehetőségei drámaian csökkentek, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök december 26-án bejelentette, hogy az idén már nem maradt idő új szerződés aláírására az Ukrajnán keresztül történő gáztranzitra vonatkozóan. Korábban Kijev is elzárkózott az új tranzitmegállapodásról folytatott tárgyalásoktól, ezzel pedig mintegy évi 800 millió dollárnyi, Moszkva által biztosított díjról mondott le. Ezzel szemben a Gazprom körülbelül 5 milliárd dolláros veszteséget könyvelhet el az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállításokból.
Az orosz gáz fennmaradó vásárlói, például Szlovákia és Ausztria már gondoskodtak alternatív szállításokról. Magyarország továbbra is kap orosz gázt a Gazpromtól, az délről, a Fekete-tenger medrében húzódó TurkStream gázvezetéken keresztül érkezik az országba. Az Ukrajnán keresztül történő szállítás leállítása egyedül Moldova számára lesz súlyos csapás.
Az előzetes átállás miatt az elemzők szerint az orosz gázáramlás leállása minimális piaci hatással jár. Az európai földgázárak viszonyítási alapjául szolgáló hollandiai virtuális kereskedési ponton kedden csak enyhén nőtt, késő délelőtt 48,85 euró volt a megawattóránkénti gázár.
Így a gázáramlás leállításának nem annyira a gazdasági, sokkal inkább a geopolitikai jelentősége fontos. Moszkva a 2022-es ukrajnai invázió óta, amely arra késztette az EU-t, hogy csökkentse az orosz gáztól való függőségét, elvesztette az Európai Unió országaiba irányuló gázszállítások domináns részesedését olyan riválisokkal szemben, mint az Egyesült Államok, Katar és Norvégia.
Az egykori világelső gázexportőr, az állami tulajdonú Gazprom, 2023-ban 7 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el, ami 1999 óta az első alkalom, hogy éves szinten mínuszba került. Európa számára is komoly következményekkel járt ez a helyzet: az olcsó orosz gázszállítások hiánya jelentős gazdasági lassuláshoz, az infláció meredek emelkedéséhez, valamint a megélhetési válság fokozódásához vezetett, ahogy azt a Reuters is jelentette. Miközben Európa gyors ütemben alternatív energiaforrásokat keresett, az orosz gáz elvesztése hosszú távon tovább súlyosbította a globális versenyképesség csökkenésével kapcsolatos aggodalmakat, különösen Németország ipari jövője kapcsán.