Az MI-fejlesztők egy olyan ördögi körbe csöppenhetnek, ahol a folyamatos innováció és a lépést tartás a technológiai fejlődéssel egyre nagyobb kihívásokat jelent.


Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.

Bár a ChatGPT, amelyet két és fél évvel ezelőtt indítottak el, már heti szinten több százmillió aktív felhasználóval büszkélkedhet, az OpenAI számára a helyzet nem ennyire rózsás. A cég az elmúlt időszakban több mint 60 milliárd dollárnyi tőkebefektetést vonzott, azonban továbbra is jelentős veszteségekkel küzd. A Futurism által közzétett információk szerint például 2024-ben közel 5 milliárd dolláros hiánnyal zárták az évet. Ennek ellenére a bennfentesek optimistán tekintenek a jövőbe, és 2029-re évi 125 milliárd dolláros bevételt jósolnak. E lap értesülései alapján azonban egyre szélesebb szakadék húzódik az OpenAI ambíciói és tényleges pénzügyi helyzete között, amit Ed Zitron technológiai író hírlevelében "származtatott MI-válságnak" nevezett.

A cikkben Zitron a 2007 utáni jelzáloghitel-válságra utalva párhuzamot von az MI-fejlesztő cégek jelentős veszteségeivel. Az OpenAI, az Anthropic és hasonló vállalatok jelenleg is sokkal több tőkéhez jutnak, mint amennyit reálisan vissza tudnának termelni, ám a befektetők továbbra is azt feltételezik, hogy a cégek értéke folyamatosan növekedni fog, függetlenül a tényleges teljesítményüktől. Ennek következtében előfordulhat, hogy a vállalatok értékelése sokszorosa a bevételeiknek, ami nem a szigorú pénzügyi elemzéseken, hanem a közismert "mágikus gondolkodás" (vagyis a kapzsiság) eredménye.

Ha túl drága lesz, az ügyfelek is lelépnek

Zitron mindezek alapján a jelzálogpiaci válsághoz hasonló helyzetről beszél, miután szinte a teljes tech ágazat bevásárolt az erősen központosított és befektetői pénzekkel támogatott, értékek helyett csak anyagi veszteséget termelő technológiába. Ez elbocsátásokat, áremeléseket és a domináns cégek infrastruktúrájára támaszkodó szoftvereket eredményez: az Anthropic LLM-infrastruktúráján alapuló Cursor MI-kódgenerátor, melynek üzemeltetője júniusban közel 1 milliárd dolláros finanszírozást szerzett, például rögtön ezután olyan mértékű díjemelést hajtott végre, ami finoman szólva is felbosszantotta az ügyfeleit.

Az Anysphere helyzete úgy tűnik, hogy a jelentős forrásbevonás ellenére is egyre inkább a pénzügyi korlátok szorításába kerül. E mellett, az Anthropic áremelései is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a cég kényszerhelyzetbe kerüljön. Az OpenAI esetében pedig még inkább nehezen elképzelhető, hogy milyen alternatív bevételi forrásokat találhatna, hiszen a hatalmas felhasználói bázisának többsége még mindig ingyenesen használja a szolgáltatásokat. A cikk szerint a lényeg nem az, hogy lesznek-e drasztikus áremelések, hanem az, hogy ezek mikor következnek be. Ugyanakkor, ezek a kényszerű lépések hosszú távon éppen ellenkező hatást gyakorolhatnak a mesterséges intelligencia fejlesztőinek bevételeire.

Related posts