A főváros válaszlépéseket tett a Lex számlapénzek ügyében.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója úgy véli, hogy Budapest helyzete rendkívül instabil, hiszen a város folyamatosan változik, és az új törvénymódosítások miatt nincs olyan anyagi forrás, amit el lehetne vonni tőle. Természetesen van saját véleménye erről a kérdésről.
Nagy visszhangot keltett az a legújabb törvénymódosítás, amely a helyi önkormányzatok pénzügyi stabilitásának megerősítésére irányul. Ennek értelmében a jövőben az önkormányzatok a szabadon felhasználható pénzeszközeiket – jellemzően az előző évből áthúzódó maradványokat – nem a kereskedelmi bankokban vezetett számlákon, hanem kizárólag a Magyar Államkincstár egységes számláján tarthatják.
A Fővárosi Önkormányzatot egy veszély biztosan nem sújtja - sajnos - hogy olyan pénz állna rendelkezésünkre, amit be kellene utalnunk az Államkincstárhoz.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója, így kommentálta az Index által bemutatott törvénymódosítás várható következményeit. A Fővárosi Önkormányzat ugyanis rendelkezik folyószámlahitel kerettel, amelynek kamatmentes igénybevétele esetén szívesen élnének a lehetőséggel. Azonban a javaslat nem erről szól, hanem arról, hogy az államadósság finanszírozására szabad felhasználású önkormányzati pénzeszközöket kívánnak bevonni.
A főváros az év 365 napjából 350-nél is többen kereskedelmi bank által folyósított folyószámla hitelből működik, csak pár napig, illetve év végén van 0 felett az egyenlege (hogy a gazdasági stabilitásról szóló törvénynek megfeleljen).
A kerületek és városok helyzete e tekintetben eltérő, hiszen számukra sokkal érezhetőbb következményekkel jár az elvonás. Az első körben várhatóan körülbelül 31 milliárd forintot vonnak el az önkormányzatoktól, hogy ezzel támogassák az államadósság finanszírozását.
Az önkormányzatok által felhalmozott megtakarítások és maradványpénzek szabadon felhasználhatóak fejlesztési célokra, emellett kormányzati forrásokból is hozzájuthatnak további fejlesztési támogatásokhoz. Azonban gyakran előfordul, hogy a támogatások kiutalásának évében a tervezett beruházások nem indulnak el, így a pénzek a helyi költségvetésben "parkolnak". Az önkormányzatok szabad pénzeszközeik kezelésére csupán két lehetőség áll rendelkezésükre:
Kiss Ambrus véleménye szerint a helyzet megoldása érdekében célszerű lett volna önkormányzati kedvező kamatozású állampapírokat kibocsátani. Ezt a helyi önkormányzatok szívesen megvásárolták volna, így a kormányzat elkerülhette volna az önkormányzati autonómia csorbításának vádját. Jelenleg a Magyar Államkincstár még nem működik bankként, de a főigazgató hangsúlyozza, hogy ezzel olyan feladatokkal bízzák meg, amelyek ellátására nem rendelkezik megfelelő kapacitással.
Az önkormányzatoktól a központi költségvetésbe áramló források hozzájárulnak annak pénzügyi egyensúlyának erősítéséhez.