Az újévi lencse rendkívüli táplálóerővel bír, és rendkívül egészséges választás!
Van belőle barna, vörös, fekete, zöld és sárga is - ez nem más mint a lencse, amely az utóbbi napokban talán többször került a családi asztalra. A lencsét fogyasztani nemcsak újév napján ajánlatos, hiszen jótékony hatással van szervezetünkre - íme néhány tény róla!
Sok család újévkor különleges hagyományokkal készül, és ezek közé tartozik a sertésvirsli, a rétes és a lencse fogyasztása. A néphiedelmek szerint ezek az ételek a gazdagság és a szerencse garanciái az elkövetkező évre. Bár lehet vitatkozni arról, hogy mennyi igazság rejlik ebben, az ízek mellett érdemes a jótékony hatásokat is szemügyre venni. Különösen, ha a lencséről van szó! Íme néhány érdekesség erről a hüvelyesek családjába tartozó tápláló zöldségről.
Hazánkban nem elterjedt, de az angol és az indiai gasztronómia alapját képezi a lencséből őrölt liszt, ami igen egészséges, hiszen sokkal több vitamint tartalmaz, mint a búza. Bővelkedik A- B1-, B2-, B9-, B11-vitaminban, emellett található benne magnézium, folsav, foszfor, kalcium, vas és cink, valamint kálium. A vas és a foszfor együttes hatása miatt kismamáknak különösen ajánlott fogyasztása.
Manapság egyre gyakrabban esik szó a "jó" és "rossz" szénhidrátok megkülönböztetéséről. A lencse kiemelkedő helyet foglal el a jók táborában, hiszen alacsony glikémiás indexe miatt fokozatosan szívódik fel a szervezetben. Ennek köszönhetően a lencse ideális választás lehet a fogyókúrázók, tudatosan étkezők és cukorbetegek számára, hiszen nem csupán tápláló, hanem segíthet a vércukorszint stabilizálásában is.
A magas fehérjetartalom szintén nagyon megnyerő tulajdonság manapság, aki testépítéssel foglalkozik vagy fogyókúrázik, annak nagyon fontos, hogy milyen mennyiségben viszi be szervezetébe a fehérjét, hiszen az adja testünk számra a legtöbb energiát. A lencse, mivel hüvelyes növény, nagy mennyiségben tartalmaz könnyen emészthető fehérjét.
A rómaiak úgy tartották, hogy a lencse rendszeres fogyasztása hozzájárul a belső harmóniához és a türelem erősítéséhez. A kínai gyógyászatban pedig a lencse kiemelkedő szerepet játszik a test méregtelenítésében, támogatva ezzel az egészség megőrzését. Segíti a máj egészséges működését, felgyorsítja az anyagcserét, javítja a látást, ösztönzi a haj növekedését, és kedvező hatással van a férfiak termékenységére is.
A magyar konyha a lencsét leves és főzelék formájában ismeri leginkább, de vannak, akik a lencsesalátát is kedvelik és rendszeresen készítik. A lencseleves gazdag egytálétel, ami után már nem is kell második fogás, a lencsefőzelékhez pedig remekül illenek az olyan klasszikus feltétek, mint a fasírt, a röszti vagy a sült kolbász.