A Reuters jelentése szerint Szíriában több mint 40 különböző helyszínen 1500 alavitát gyilkoltak meg az iszlamista csoportok, akik bosszúból hajtották végre ezt a brutális támadást.

A hírügynökség oknyomozó cikke szerint 40 helyszínen közel 1500 halálos áldozata volt a kegyetlen gyilkosságoknak. Három napig tartott a szektás mészárlás, a parancsnoki lánc egészen az új iszlamista hatalom legfelső köreihez vezet.
Március 7. és 9. között Szíria egy szörnyű gyilkossági hullám közepette találta magát, amely mélyen megrázta az országot. Tavaly decemberben egy széleskörű iszlamista koalíció sikeresen megdöntötte Bassár el-Aszad elnök elnyomó rezsimjét. Az új hatalomhoz tartozó fegyveres csoportok három napon át tartó bosszúhadjáratot indítottak a síita kisebbséghez, az alaviták ellen, akik a társadalom célkeresztjébe kerültek.
A gyilkosságok rendkívüli brutalitással valósultak meg: ahogyan azt a Reuters tényfeltáró cikkében olvashatjuk, egy 25 éves fiatal férfi szívét késsel távolították el a testéből, majd a holttestére helyezték azt. Ezt követően az apját hívták, hogy elvigye a fiát. A pogrom célja az volt, hogy válaszoljanak az Aszadhoz hű egykori alavita tisztek által szervezett egynapos lázadásra, amely a kormány állítása szerint 200 halálos áldozatot követelt.
A Reuters hírügynökség képes volt feltárni a támadók parancsnoki struktúráját, amely közvetlen kapcsolatban állt az új damaszkuszi vezetőkkel. A jelentés szerint a gyilkosságok során közel 1500 alavita vesztette életét, és sokan eltűntek. A hírügynökség nyomozása során 40 különböző helyszínt azonosított, ahol bosszúból elkövetett gyilkosságokat, gyújtogatásokat és fosztogatásokat hajtottak végre a vallási kisebbség tagjai ellen.
Szíriában a lakosság egy része fokozottan kritikusan tekint az alavitákra, mivel Aszad két évtizedes hatalomgyakorlása alatt jelentős befolyást nyertek a hadsereg és a kormányzati struktúrák terén, ami sokakban feszültséget és elégedetlenséget keltett.
A Reuters riportja azután jelent meg, hogy a Trump-kormányzat, de az EU is fokozatosan feloldja a Szíriával szembeni, Aszad uralma idejéből származó szankciókat. A közeledés azért is érdekes, mert Szíria új kormányát egy mára feloszlott iszlamista frakció vezeti: a korábban Hayat Tahrir al-Sham, azaz HTS néven ismert szervezet korábban az al-Kaida helyi ága volt, Nuszra Front néven működött.
A hírügynökség jelentése szerint minimum egy tucatnyi csoport, amelyek jelenleg az új kormány hatáskörébe tartoznak, köztük külföldiek is, részt vettek a márciusban történt gyilkosságokban. Ezek közül szinte a fele már évek óta nemzetközi szankciókkal néz szembe, amelyek emberi jogi jogsértésekhez kapcsolódnak, beleértve gyilkosságokat, emberrablásokat és szexuális erőszakot is.
Néhány nappal a gyilkosságok után Ahmed al-Sharaa, aki korábban az FBI által körözött terrorista volt, éles hangon elítélte az erőszakos cselekményeket. Kifejtette, hogy ezek a tettek súlyosan veszélyeztetik az ország egyesítésére tett erőfeszítéseit. Az elnök ígéretet tett arra, hogy nem hagyja büntetlenül a felelősöket, és ha szükséges, a kormányhoz köthető elkövetőkkel szemben is lépéseket fog tenni.
A Reuters megállapította: a gyilkosságok a mai napig folytatódnak.