Figyelemre méltó hír érkezett: aggasztó események zajlanak Európában, melyek komoly aggodalmat keltenek - Agro Napló.


A vizes élőhelyek pusztulása, amelyek támogatják a halászatot, a mezőgazdaságot és az árvízvédelmet, 39 billió (ezer milliárd) dolláros gazdasági veszteséget okozhat 2050-ig a Ramsari Egyezmény új jelentése szerint. Ennek értelmében évi 275-550 milliárd dolláros befektetésre lenne szükség a megmaradt vizes élőhelyeket fenyegető veszélyek elhárítására - írta meg a Reuters.

A vizes élőhelyek drámai mértékben, körülbelül 22%-kal csökkentek 1970 óta, amely magában foglalja az édesvízi ökoszisztémákat, mint például a tőzeglápokat, folyókat és tavakat, továbbá a tengerparti élőhelyeket, mint a mangroveerdők és korallzátonyok. Ez a leggyorsabb ütemű pusztulás, amit bármely ökoszisztéma tapasztalt. A vizes élőhelyek eltűnésének hátterében több tényező áll, beleértve a földhasználati gyakorlatok megváltozását, a szennyezést, a mezőgazdaság terjeszkedését, az invazív fajok megjelenését, valamint az éghajlatváltozás hatásait, mint például a tengerszint emelkedése és az aszályos időszakok gyakoribbá válása.

A veszteség és a leértékelődés mértéke messze meghaladja azt a szintet, amelyet figyelmen kívül hagyhatunk.

- jelentette ki Hugh Robertson, a jelentés fő szerzője.

A jelentés arra figyelmeztet, hogy évi 275-550 milliárd dolláros befektetésekre van szükség a megmaradt vizes élőhelyek védelme érdekében, amelyek számos fenyegetéssel néznek szembe. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a jelenlegi finanszírozási keretek "jelentősen alulmaradnak" a szükséges támogatás mértékéhez képest, bár konkrét számadatokat nem szolgáltat. Eddig a világ 411 millió hektárnyi vizes élőhelyet veszített el, ami körülbelül félmilliárd futballpályának felel meg. Ráadásul a megmaradt vizes élőhelyek negyede már degradált állapotban van, ami aggasztó jelenség a környezetvédelmi szempontból.

A vizes élőhelyek gazdasági előnyei között kiemelkedő szerepet játszik az árvízszabályozás, a vízminőség javítása és a szénmegkötés. Ezek a tényezők különösen fontosak a klímaváltozás tükrében, hiszen a vízszint folyamatos emelkedése, valamint a trópusi viharok és hurrikánok fokozódó intenzitása komoly kihívások elé állítja a közösségeket. Továbbá, a vizes élőhelyek hozzájárulnak a halászati és mezőgazdasági szektorok fenntarthatóságához, emellett kulturális értékeket is hordoznak, gazdagítva az emberi életet és a helyi közösségek hagyományait.

A jelentést egy héttel a Ramsari Egyezmény részes feleinek Victoria Falls-i (Zimbabwe) találkozója előtt tették közzé. Az 1971-ben aláírt globális megállapodáshoz 172 ország csatlakozott, köztük Kína, Oroszország és az Egyesült Államok is, hogy elősegítsék az ökoszisztéma megőrzését. A csoport háromévente találkozik, de nem világos, hogy minden nemzet küld-e képviselőket. A vizes élőhelyek romlása különösen súlyos Afrikában, Latin-Amerikában és a Karib-térségben, de Európában és Észak-Amerikában is romlik a helyzet. Rehabilitációs projektek vannak folyamatban többek között Zambiában, Kambodzsában és Kínában.

Related posts