Ritka és lenyűgöző felfedezés: egy üstökös szédítő tempóban közelít a Naprendszer középpontjához!

A NASA csillagászai a modernkori megfigyelések óta mindössze harmadik alkalommal fedeztek fel egy, a csillagközi térből a Naprendszerünkbe érkező objektumot, amely jelenleg az kisbolyóöv és a Jupiter pályája között halad a belső Naprendszer felé - írta meg a New York Times.
A 3I/ATLAS néven ismert csillagközi objektum lenyűgöző sebességgel, körülbelül 210 ezer kilométer/órával halad a Nap irányába. A Nap gravitációs vonzása miatt nemcsak hogy megközelíti ezt a hatalmas égitestet, hanem valószínűleg még gyorsabbá is válik az útja során.
Az első olyan csillagközi objektum, amelyet felfedeztek, a 2017-ben a Naprendszeren áthaladó Oumuamua volt, ezt követően pedig 2019-ben a Borisov üstökös tűnt fel. A legújabb felfedezést egy chilei teleszkóp rögzítette kedden, amely a NASA által támogatott ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) projekt keretében végzi az égi objektumok vizsgálatát, főként üstökösök felkutatására összpontosítva.
A felfedezés hírét eljuttatták a Nemzetközi Csillagászati Unió Kisbolygó Központjához, ahol a további megfigyelések megerősítették az objektum csillagközi származását.
Pályája alapján egyértelmű, hogy nem e világból, hanem a csillagok közötti ürességből érkezett. Sebessége olyan magasan túlmutat a Naprendszer határain, hogy nem lehet kétséges: ő nem itt született.
- magyarázta Paul Chodas, a NASA Jet Propulsion Laboratory Föld-közeli Objektumok Tanulmányozási Központjának igazgatója.
A 3I/ATLAS valószínűleg egy másik csillag vonzásának hatására jött létre üstökösként, majd egy gravitációs interakció következtében kiszakadt a csillag közeléből, és a csillagközi térbe került.
Ha nyomozni kezdünk a pályája nyomvonalán, azt tapasztalhatjuk, hogy a galaxisunk, a Tejútrendszer középpontjából tűnik fel.
- tette hozzá a szakember.
Az objektum szabad szemmel nem észlelhető, azonban a szakértők szerint közepes méretű teleszkópok segítségével megfigyelhető, és fényessége jóval meghaladja az Oumuamua vagy a Borisov csillagokét. A csillagászok véleménye szerint a üstökös csóvájának fényességéből jelenleg még nem érdemes következtetni a méretére, de a tudósok hónapok állnak rendelkezésükre, hogy részletesen tanulmányozzák ezt a különös objektumot. A James Webb Űrteleszkóp infravörös mérései pedig értékes információkkal szolgálhatnak a vizsgálathoz.
A NASA pályaszámításai szerint a 3I/ATLAS októberben, a Naphoz legközelebbi pontján a Mars pályáján éppen belül halad majd el,
A Földhöz legközelebb decemberben fog eljutni, körülbelül 260 millió kilométeres távolságra. Chodas azonban hangsúlyozta, hogy az üstökös "soha nem közelíti meg a Földet".