Sg.hu - Kína ütemes lépésekkel csökkenti az Egyesült Államok dominanciáját a mesterséges intelligencia globális versenyében.


A kínai mesterséges intelligencia modellek egyre népszerűbbek világszerte, megkérdőjelezve az amerikai fölényt.

A kínai mesterséges intelligencia cégek fokozatosan aláássák az Egyesült Államok dominanciáját a mesterséges intelligencia színterén, amely megkérdőjelezi az amerikai vezető szerepet, és elősegíti egy globális technológiai versengés kibontakozását. A világ különböző pontjain, beleértve Európát, a Közel-Keletet, Afrikát és Ázsiát, a felhasználók, a multinacionális bankoktól kezdve az állami egyetemeken át, egyre inkább a kínai cégek, mint például a DeepSeek startup és az e-kereskedelmi óriás Alibaba által kifejlesztett nagy nyelvi modellekhez fordulnak, mint alternatívák az amerikai megoldásokkal, például a ChatGPT-vel szemben.

A HSBC és a Standard Chartered bankok elindították a DeepSeek modelljeinek belső tesztelését, amely új lehetőségeket nyithat meg számukra. Eközben a világ vezető olajvállalata, a Saudi Aramco, nemrégiben integrálta a DeepSeek technológiát fő adatközpontjába, jelezve ezzel a megoldás iránti bizalmat. Érdekesség, hogy még a nagy amerikai felhőszolgáltatók, mint az Amazon Web Services, a Microsoft és a Google is támogatják a DeepSeek alkalmazását ügyfeleik számára, annak ellenére, hogy a Fehér Ház adatbiztonsági okokból korlátozta a cég szoftverének használatát bizonyos kormányzati eszközökön.

A Sensor Tower kutatói által közölt információk szerint az OpenAI ChatGPT továbbra is a világ legelterjedtebb mesterséges intelligencia alapú fogyasztói chatbotja, összesen 910 millió globális letöltéssel. Ezzel szemben a DeepSeek csupán 125 millió letöltéssel büszkélkedhet. Az amerikai MI-modellek az iparág aranyszabványának számítanak, ami elsősorban a számítástechnikai félvezetők, a legújabb technológiák kutatása és a pénzügyi forrásokhoz való hozzáférés terén meglévő előnyeiknek köszönhető. Azonban, ahogyan sok más területen, a kínai vállalatok is elkezdtek versenyezni, ügyfeleket vonzva azzal, hogy hasonlóan magas színvonalat kínálnak, de lényegesen alacsonyabb áron. A Harvard Egyetem kutatói által végzett tanulmány, amely a kritikus technológiák globális versenyképességét elemzi, rámutatott, hogy Kína két alapvető MI-erőforrásban, az adatokban és a humán tőkében, jelentős előnyökkel bír, ami lehetővé teszi számára, hogy lépést tartson a globális versennyel.

Egyes iparági szakértők szerint a verseny a világot egy technológiai hidegháború felé tereli, amelyben az országoknak el kell dönteniük, hogy az amerikai vagy a kínai mesterséges intelligencia-rendszerekhez csatlakoznak. "Az első számú tényező, amely meghatározza, hogy az Egyesült Államok vagy Kína nyeri-e ezt a versenyt, az, hogy melyik technológiát alkalmazzák szélesebb körben a világ többi részén" - mondta Brad Smith, a Microsoft elnöke egy nemrégiben tartott szenátusi meghallgatáson. "Aki elsőként éri el a célt, azt nehéz lesz letaszítani."

A kínai mesterséges intelligencia cégek, még az Egyesült Államok által eléjük gördített akadályok ellenére is, dinamikusan fejlődnek. Kína érdeklődése a legújabb technológiák iránt, különösen azok, amelyeket megfigyelésre vagy katonai célokra kívánnak alkalmazni, arra ösztönözte Washingtont, hogy korlátozza a kínai AI vállalatok hozzáférését az amerikai számítógépes chipekhez, szakértelemhez és pénzügyi forrásokhoz. Az Egyesült Államok további szigorításokkal is fenyeget. Peking ezzel szemben hatalmas összegeket fektet be egy olyan mesterséges intelligencia ellátási lánc kiépítésébe, amely a lehető legkisebb mértékben támaszkodik az Egyesült Államokra.

Katonai folyóiratokban megjelent cikkek szerint a Népi Felszabadító Hadsereg - az amerikai hadsereghez hasonlóan - aktívan vizsgálja, hogyan lehetne a mesterséges intelligencia fejlődését stratégiai előnyre fordítani, bár nehéz megítélni, hogy ezek az erőfeszítések milyen eredményeket hoztak. Az amerikai törvényhozók nemrégiben kétpárti törvényjavaslatot terjesztettek elő, amely megtiltaná a szövetségi ügynökségeknek a Kínában fejlesztett mesterséges intelligencia használatát.

Ahogy a versengő rendszerek egyre jobban elzárkóznak egymástól, az iparági szakértők szerint az MI-modelleknek nagyobb szabadságuk lesz arra, hogy a felhasználókat téves információk és propaganda buborékába zárják. Hosszabb távon az Egyesült Államok és Kína közötti biztonsági együttműködés megszakadása megbéníthatja a világ képességét, hogy harcoljon az MI okozta jövőbeli katonai és társadalmi fenyegetések ellen. A globális széttöredezés már most is milliárdokkal csökkenti a nyugati számítógépes chipek és más hardverek gyártóinak bevételeit.

Piackutatók szerint 10 milliárd dollár bevételkiesést jelentett az Nvidia számára, hogy a Trump-kormány leállította az Nvidia H20 chipjének értékesítését - egy processzort, amelyet leegyszerűsítettek, hogy megfeleljen az Egyesült Államok Kínára vonatkozó exportellenőrzési követelményeinek. A kínai modellek globális elterjedése szintén piaci részesedés és bevételkiesést okoz az MI-ben utazó amerikai cégek, például a Google és a Meta számára.

Idén a magántulajdonban lévő OpenAI erőteljesen törekedett a tengerentúli terjeszkedésre, irodákat nyitott Európában és Ázsiában. A cég a Substacken közzétett nyilvános bejegyzésében azt írta, hogy a Zhipu AI - egy kínai MI-újonc - előrelépéseket tett a délkelet-ázsiai, közel-keleti és afrikai országok MI-infrastruktúrájának kiépítésében. Az OpenAI szerint a kínai startup célja az volt, hogy "a kínai rendszereket és szabványokat az amerikai vagy európai riválisok előtt rögzítse a feltörekvő piacokon", és állításuk szerint vezetői gyakran tárgyaltak a Kínai Kommunista Párt tisztviselőivel. Az OpenAI hasonló üzletágat működtet, amely mesterséges intelligencia megoldásokat értékesít kormányoknak világszerte. "Biztosítani akarjuk, hogy a demokratikus mesterséges intelligencia győzzön az autoriter mesterséges intelligenciával szemben" - mondta májusban Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója.

Míg az amerikai mesterséges intelligencia cégek a szuperintelligencia kiemelkedő fejlesztésére összpontosítanak, Kína mesterséges intelligencia szektora inkább a gyakorlati alkalmazások innovációjára helyezi a hangsúlyt. Ez a megközelítés lehetővé teszi a kínai vállalatok számára, hogy gyorsan bővítsék felhasználói bázisukat. Az olyan vezető cégek, mint a Tencent és a Baidu, versenyelőnyhöz jutnak azáltal, hogy mesterséges intelligencia modelljeiket nyílt forráskódú formában teszik elérhetővé, így a felhasználók szabadon alakíthatják azokat a saját igényeik szerint. Ez nemcsak a helyi fejlesztőket és vállalatokat ösztönzi, hanem globálisan is teret ad az új ötleteknek. Elemzők szerint ez nyomás alá helyezheti az amerikai versenytársakat, mint az OpenAI és az Anthropic, hogy megindokolják titkos modelljeik használatát és a magasabb díjak alkalmazását a szolgáltatásaikért.

A Latenode egy ciprusi központú platform, amely globális szinten segíti a vállalatokat az egyedi mesterséges intelligencia eszközök fejlesztésében, különféle feladatokhoz, például közösségi média és marketingtartalmak előállításához. Oleg Zankov, a cég társalapítója, megosztotta, hogy a felhasználók körülbelül ötöde választja a DeepSeek modellt. "A DeepSeek teljesítménye hasonló, de 17-szer kedvezőbb áron elérhető" - tette hozzá Zankov, ami különösen vonzó lehet olyan országok ügyfelei számára, mint Chile és Brazília, ahol a pénzügyi források és a számítási kapacitás korlátozottabb.

Az Alibaba legfrissebb információi szerint a fejlesztők már több mint 100 000 származékos modellt alkottak meg az Alibaba zászlóshajója, a Qwen nyílt forráskódú mesterséges intelligencia modellje alapjain. A japán Abeja, egy tokiói központú MI-startup, tavaly ősszel a Google és a Meta hasonló termékei helyett a Qwent választotta, hogy egyedi modelleket készítsen a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium számára. Ezen kívül a dél-afrikai Witwatersrand Egyetem kutatási vezetői a DeepSeek-et részesítették előnyben egy kísérleti pályázatírási projekthez, mivel ez a rendszer nyílt forráskódú és offline működésre is képes, így biztosítva az egyetem adatainak védelmét - fejtette ki Taariq Surtee, az egyetem e-kutatási vezetője.

Néhány évvel ezelőtt még az amerikai és a kínai MI-szektor szorosan össze volt fonódva. A PitchBook szerint 2018-ban az amerikai befektetők vettek részt a kínai MI-szektor 21,9 milliárd dolláros finanszírozásának körülbelül 30%-ában. Kiváló kínai diákok árasztották el az amerikai egyetemeket és a Szilícium-völgyi vállalatokat. De mára az amerikai kockázati tőke befektetései a kínai MI-vállalatokba nagyrészt megszűntek. A kínai állampolgároknak egyre nehezebb tanulni és dolgozni az Egyesült Államokban.

Az iparági elemzők szerint minél kevésbé dominánsak az amerikai mesterséges intelligencia vállalatok, annál kevesebb hatalma lesz az Egyesült Államoknak a technológia használatára vonatkozó globális szabványok meghatározásában. Egyesek szerint ez lehetőséget ad Pekingnek arra, hogy a kínai modelleket trójai falóként használja a világra vonatkozó saját nézőpontját tükröző információk terjesztésére. Míg a DeepSeek nyílt forráskódú verziója, amelyet egyes intézmények és kutatók használnak, nem cenzúrázott, az alkalmazás fogyasztói verziója cenzúrázott válaszokat ad a kommunista párt által érzékenynek tartott témákra, például a Hszincsiangban és Tibetben folyó etnikai asszimilációs kampányokra.

Az Egyesült Államok komoly kockázatot vállal azzal, hogy elveszítheti a rálátását Kína ambícióira és mesterséges intelligencia fejlesztéseire – figyelmeztet Ritwik Gupta, a kaliforniai Berkeley Egyetem kutatója. "Amennyiben a globális ökoszisztémától függünk, akkor miénk a hatalom az irányításra" – hangsúlyozta Gupta. "Ha viszont nem így van, Kína a saját útját fogja járni, és mi nem fogunk tudni semmit a lépéseikről."

Related posts