A kereskedelmi feszültségek komoly zűrzavart okozhatnak a termelők körében, ami jelentős hatással lesz a piacokra - Agrárszektor.

A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel élhetnek a regisztrációs lehetőséggel! Ne hagyjátok ki ezt az előnyös ajánlatot!
Dan Basse, a vállalat vezetője a genfi GrainCom konferencián kifejtette, hogy a termelői árak 2025/26-ra várhatóan 10,25 dollár/bushel helyett 9,10 dollár/bushelra csökkenhetnek. A hétfőn bejelentett ideiglenes tűzszünet a kereskedelmi háború keretein belül nem fogja elősegíteni az amerikai gazdák számára a kínai szójaeladások növekedését. Még ha a kínai vámok 145%-ról 10%-ra csökkennek is, az árak továbbra is túl magasak maradnak ahhoz, hogy az amerikai szója versenyképes alternatívát nyújtson.
Elengedhetetlen, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi megállapodás még késő nyárig létrejöjjön, különben az exportálási kilátások valósággá válnak, ami komoly nyomást gyakorol az amerikai mezőgazdasági jövedelmekre. Az idő sürget. A tűzszünet előnyös, de Brazília szeptember 1-jén további 20 millió tonna szóját készül exportálni, ami újabb kihívások elé állíthatja az amerikai piacot.
- fejtette ki Basse.
Kína kulcsfontosságú piac az amerikai gazdák számára, hiszen az utolsó értékesítési évben a szójaexportjuk több mint felét Kínába irányították. Az amerikai termelők azonban egyre inkább aggasztják a vámszünet hatásai, mivel Brazília, mint Kína legfőbb szójaszállítója, rekordtermésével jelentős készletekkel bír, és alacsonyabb árakkal tudja kínálni termékeit. Ezen felül a brazil gazdák nem szembesülnek a kínai vámokkal, ami tovább nehezíti az amerikai termelők helyzetét.