A drogproblémák statisztikai adatai az Európai Unióban jelentős romlást mutatnak.


Problémát jelent az is, hogy az illegális drogkereskedelem nem csupán az egyének egészségére és életére gyakorol súlyos negatív hatásokat, hanem jelentős szerepet játszik a szervezett bűnözés finanszírozásában és számos konfliktus gazdasági hátterében is.

Hajóval csempészik az illegális kábítószerek többségét az EU-ba, az elkobzott mennyiség 70 százalékát a kikötőkben foglalják le a vámhatóságok. Ennek a nagy része a kereskedelmi konténerekből kerül elő.

A kannabisz után a következő legnépszerűbb drog Európában a kokain. 2022 során a kontinentális lefoglalások 68%-át Belgium, Hollandia és Spanyolország hatóságai végezték, ezzel kiemelve ezeket az országokat a kábítószer-kereskedelem elleni harcban.

Az Európai Unióban élő fiatal felnőttek körében a kokainfogyasztás 2,5%-ot tesz ki, ami azt jelzi, hogy egy viszonylag kis, de aggasztó csoport tapasztal ilyen jellegű problémát. Különösen figyelemre méltó, hogy Hollandiában, Írországban, Norvégiában és Dániában a legmagasabb a kokaint használó fiatal felnőttek aránya: 2023 során több mint 4%-uk legalább egyszer kipróbálta ezt a drogot.

Az EU 72 városából 49-ben nőtt a szennyvízből kimutatható kokainmaradványok mennyisége, a 2022-es és 2023-as adatok alapján.

Franciaországban 2024-ben közel 197 ezer fogyasztóval szemben intézkedtek kábítószer-használat miatt, ami 21%-kal emelkedett 2023-hoz képest.

Franciaországban a lefoglalt mennyiség 11 hónap leforgása alatt jelentős növekedésen ment keresztül, hiszen 23 tonnáról 47 tonnára ugrott.

A legfrissebb éves drogstatisztika aggasztóan romlott, annak ellenére, hogy az Európai Unió jelentősen megerősítette a kábítószer-kereskedelem és a szervezett bűnözés elleni harcát.

Több tagállamban kampányok zajlottak nemzeti szinten is, hogy felhívják a figyelmet a kábítószer-használat káros következményeire. Ráadásul az illegális drogkereskedelem a szervezett bűnözés és számos háború pénzügyi forrása is.

Related posts