**Őssejtbankok – Az őssejtek tárolásának tudományos háttere** Az őssejtek tárolása egyre nagyobb figyelmet kap a modern orvostudományban, hiszen ezek a sejtek hihetetlen potenciállal bírnak a regeneratív gyógyászat területén. Az őssejtbankok lehetőséget


Hazánkban sajnos nincsenek ingyenes közösségi őssejtbankok, így a szülőknek, akik szeretnék megőrizni gyermekük őssejtjeit, magánintézmények szolgáltatásait kell igénybe venniük, vagy szükség esetén donort kell keresniük. Milyen alternatívák állnak rendelkezésre a szülők számára? Mi történik a levett és tárolt mintával? Milyen betegségek kezelésében nyújtanak segítséget az őssejtek? A WEBBeteg.hu részletes összefoglalója.

Az őssejtek tárolása kulcsfontosságú lehetőséget kínál arra, hogy a gyermek a jövőben, esetleg súlyos betegség esetén, hozzáférhessen az életmentő őssejt-transzplantációhoz. Ez a megoldás nemcsak a gyermek, hanem akár testvére számára is életmentő lehet. Jelenleg összesen 85 olyan betegség ismert, amely gyógyítható ezen módszer segítségével. Az orvostudomány mai állása szerint az őssejt-transzplantáció az egyedüli válasz a súlyos vérszegénység egyes formáira és bizonyos leukémiákra, így jelentős szerepet játszik a betegek életminőségének javításában.

Az őssejtkezelés elvégzésére nem csak akkor van mód, ha előzőleg megőriztük a gyermek őssejtjeit, például a köldökzsinór szövetéből vagy a köldökzsinórvérből. Az orvosi terápiában használt őssejtforrás lehet a köldökzsinór (köldökzsinórvérből vérképző őssejteket, a köldökzsinór szövetéből úgynevezett mesenchymális őssejteket nyernek ki), a csontvelő és a perifériás vér. A köldökzsinórból nyert őssejtek tárolásáról a születéskor kell gondoskodni, ugyanakkor a csontvelőből és a perifériás vérből nyert őssejtek felnőtt korban is kinyerhetőek, akár saját célú felhasználásra, akár donorként mások számára.

Ha a szülő a tárolás mellett határoz, akkor érdemes egy őssejtbankot felkeresnie még a szülés előtt.

A köldökzsinór-őssejtek tárolásának és transzplantációjának számos előnye van más forrásból nyert őssejtekhez képest.

Fontos hangsúlyozni, hogy az őssejtterápia terén egyedüli, Európa szerte, sőt Magyarországon is széles körben elterjedt alkalmazás a vérképzőrendszeri betegségek kezelése. Ezen kívül az őssejtek terápiás célú felhasználása még nem számít megszokott eljárásnak; a legtöbb betegség esetében a technológia jelenleg kutatási szakaszban van, és további vizsgálatokra van szükség az alkalmazásuk széleskörű elterjedéséhez.

A genetikai hátterű betegségek kapcsán fontos kockázat, hogy a tárolt őssejtek esetleg magukban hordozhatják a betegségért felelős genetikai eltéréseket. Ennek következtében a beteg saját őssejtjeinek felhasználása nem ajánlott. Ilyen helyzetekben elengedhetetlen, hogy olyan donort találjunk, aki immunológiai szempontból kompatibilis, ugyanakkor mentes az örökölt génmutációtól.

Az őssejtbankoknak alapvetően két típusa létezik a világban. A privát őssejtbankokban a levett őssejtek tárolása és felhasználása személyre szóló, azaz az őssejt tulajdonosa (vagy gondviselője) dönt annak felhasználásáról. A közösségi őssejtbankokban a nyilvántartás és a felhasználás nem személyhez kötött, azaz bárki adományozhat őssejtet és bárki igényelhet is onnan egy anonim donortól származó őssejteket.

Magyarországon a közösségi őssejtbankok nem elterjedtek, és nemzetközi szinten is ritkaságnak számítanak. Hazánkban léteznek azonban privát őssejtbankok, amelyek többsége nem helyi székhelyű. Ezek a szolgáltatások lehetővé teszik, hogy a szülés után, a köldökzsinórvérből, speciális sejtszeparátorok segítségével laboratóriumi körülmények között kinyerjék az őssejteket. A mintákat pedig hosszú távú tárolásra elrakják, mindezért pedig jelentős költséget kell vállalniuk a szülőknek.

Magyarországon 2004 óta foglalkozik köldökzsinórvér eredetű őssejtek fagyasztásával és tárolásával a KRIO Intézet, ami a FamiCord Csoport nevű nemzetközi hálózat tagja, továbbá jelenleg elérhető a Future Health Biobank hasonló szolgáltatása.

A Cryo-Save 2020-as évben felszámolás alá került, ami azt jelenti, hogy a cég tevékenysége végleg megszűnt. Az általuk korábban begyűjtött és tárolt őssejt minták a FamiCord Zrt. varsói központjába kerültek, ahol a szülők hozzáférhetnek ezekhez az értékes mintákhoz. Ezen kívül a Humancell Technology Kft. is leállította egészségügyi szolgáltatásait, így új páciensek és ügyfelek fogadását nem vállalja.

Magyarországon a magas díjszabás miatt kevesen élnek a lehetőséggel. Mint megtudtuk, nem csupán hosszú távú, egyösszegű tárolási díj fizetésére, hanem akár évenkénti díjfizetésre is van lehetőség, ráadásul van mód részletfizetésre, sőt, egészségpénztári elszámolásra is.

Amennyiben valaki szeretne őssejtdonorként részt venni, a helyi vérellátó szolgálatnál tudja megtenni a szükséges jelentkezést.

A csecsemő születése után a köldökzsinórból nyerik ki a mintákat, majd ezeket tárolják fagyasztással, ezt követően, mint egy bankból, bármikor felhasználhatóak. Előnyük, hogy képesek szövetté alakulni, így például szerv pótlására alkalmasak.

A köldökzsinórvér feldolgozása egy steril laboratóriumi környezetben zajlik, a szülést követő 48 órán belül. A folyamat során a magvas sejtek értékes állományát szeparációs eljárásokkal koncentrálják, és előkészítik a transzplantációra alkalmas sejteket fagyasztásra. A fagyasztás a vapour phase technológia segítségével történik, amely során a folyékony nitrogén gőzének köszönhetően a sejtek anyagcsere folyamatai szinte teljesen leállnak, így ezek a sejtek hosszú távon, minőségi romlás nélkül tárolhatóak.

A rendelkezésre álló tapasztalatok szerint egy újszülött köldökzsinórvérében található őssejtek akár 20 év elteltével is megfelelően alkalmasak lehetnek sejttranszplantációra bizonyos vérképzőszervi betegségek esetén.

A köldökzsinórvérből származó őssejteket elsősorban vérképző célokra használják, különösen a leukémia, a nyirokrendszeri daganatok, mint a limfómák, valamint a súlyos immunhiányos állapotok kezelésében. E módszer révén új remény nyílik a betegek számára, akiknek életét ezek a súlyos betegségek fenyegetik.

Először 1988-ban, Franciaországban valósították meg sikeresen a köldökzsinórvér őssejtjeinek alkalmazását egy Fanconi-anémiában szenvedő gyermek gyógyítása érdekében, aki az újszülött testvérétől kapott őssejtekkel nyert új esélyt az életre. Az ezt követő időszakban, 1998 és 2014 között, 10 954 köldökzsinórvérből származó őssejt-transzplantációt hajtottak végre Európa 54 országában. Az Eurocord statisztikái szerint az esetek több mint 90%-ában nem rokon donorok által biztosított mintákat használtak a kezelések során.

Köldökzsinórvér-őssejtekkel hazánkban is legálisan, nemzetközileg elfogadott szakmai irányelvek és protokollok alapján kezelhetőek a különböző betegségek. Autológ őssejt-transzplantációt végző központ hazánkban 5 helyen található: a Dél-pesti Centrumkórházban, a Semmelweis Egyetemen, Debrecenben, Pécsen és Szegeden. Évente több mint 300 ilyen beavatkozást végeznek, ezek zöme vérképző őssejtátültetés, amelyek elvégzése ma már rutin feladatnak számít.

Az őssejtek klinikai alkalmazása kizárólag az egészségügyi ellátás keretein belül valósulhat meg, és ezt a tevékenységet szigorú hatósági engedélyezés kíséri. A NEAK szigorúan korlátozza az évente Magyarországon elvégezhető, államilag támogatott őssejtbeültetések számát. E módszer transzplantációnak minősül, amelyhez szigorú szabályozások tartoznak, azokat pedig a 287/2006. (XII. 23.) kormányrendelet határozza meg.

Related posts