Bátrabban célozhatnék a farkasokra, ám a szakértő véleménye alapján ez inkább kárt okozna, mintsem előnyös lenne.


Kedden a Berni Egyezmény Állandó Bizottsága végre elfogadta azt a javaslatot, amelyet sokan hevesen vitattak, és amelynek következtében a szürke farkasok már nem számítanak a fokozottan védett állatok közé. Ez a lépés megkönnyíti a kilövési engedélyek megszerzését ezen állatokra. Sütő Dávid, a WWF Magyarország Nagyragadozók programjának vezetője a Magyar Hangnak nyilatkozott a döntés jelentőségéről.

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács egyezményéhez csatlakozott 49 tagállam képviselője megszavazta Európai Unió által szeptemberben benyújtott javaslatot. Az Európai Bizottság azzal indokolta javaslatát, hogy a legfrissebb elemzések szerint az elmúlt két évtizedben jelentősen nőtt a farkaspopuláció, és a farkasfalkák egyre nagyobb területeket foglalnak el.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEB), a Természetvédelmi Világalap (WWF), a BirdLife Europe és a ClientEarth keddi közleménye aggasztó képet fest a legutóbbi döntésekről. Az érintett szervezetek szerint a hatóságok figyelmen kívül hagyták több mint 300 civil társadalmi csoport és számos állampolgár felszólítását, amelyek tudományos alapokon nyugvó lépéseket követeltek a nagyragadozókkal való harmonikus együttélés érdekében. A közlemény hangsúlyozza, hogy a döntés mögött politikai motivációk húzódhatnak meg, és úgy tűnik, személyes indíttatások is szerepet játszanak, különösen Ursula Von der Leyen bizottsági elnök pónija 2022-es farkas általi elpusztítása után.

Bár a döntés várhatóan nem befolyásolja a faj hazai védelmét, jelentős hátrányt jelenthet az évtizedes nemzetközi természetvédelmi erőfeszítések számára Európában – nyilatkozta Sütő Dávid, a WWF Magyarország Nagyragadozók programjának vezetője a Magyar Hangnak. Részben ennek a munkának köszönhetően az utóbbi évtizedekben az őshonos nagyragadozók populációja fellendült, és számos korábbi élőhelyükre sikerült visszatérniük a kontinens területén. Ugyanakkor a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint az európai farkasok hat határokon átnyúló populációja továbbra is sebezhető vagy mérsékelten fenyegetett státuszban van. A farkasok jelenléte valóban kihívások elé állítja az állattartókat és a vadgazdálkodókat, azonban a tudományos kutatások arra utalnak, hogy a nagyragadozók állományának szabályozása nem csupán hatástalan, hanem akár kontraproduktív is lehet a károk és a konfliktusok csökkentésére irányuló törekvések szempontjából.

A szakértők véleménye szerint egy friss szlovák kutatás is megerősíti, hogy a farkasok vadászatának 2014 és 2019 közötti engedélyezése Szlovákiában nem hozott kézzelfogható eredményeket a haszonállatok védelmében. Az IUCN (Természetvédelmi Világszövetség) kutatókból álló munkacsoportja, amely az európai nagyragadozókra specializálódott, szintén elutasította azt a kezdeményezést, hogy a kontinens összes farkaspopulációjának nemzetközi védettségi státusza csökkenjen, mivel szerintük ez a lépés még korai lenne a faj szempontjából. Ezen kívül a javaslat ellentétes a közvélemény véleményével is, hiszen egy nemrégiben készült felmérés alapján a vidéki közösségek 68%-a úgy véli, hogy a farkasoknak fokozott védelemre van szükségük. Sütő Dávid hangsúlyozza, hogy az EU jelenlegi kezdeményezése inkább politikai érdekeket szolgál, mintsem tudományos alapokon nyugodna, és ez káros precedenst teremthet más fajok védelme szempontjából a jövőben. Továbbá, a javaslat nem kínál valódi megoldást az emberek és a nagyragadozók közötti konfliktusok kezelésére.

Ha viszont a visszaminősítés megtörténne - hívta fel a figyelmet a szakember -, akkor sem lépne azonnal és automatikusan hatályba az EU területén, ahhoz szükséges az EU élőhelyirányelvét is módosítani. Amennyiben ez megtörténik, az egyes tagállamok dönthetnek úgy, hogy fenntartják a faj magasabb szintű védettségét.

Sütő Dávid véleménye szerint a farkasok jogi védelmének csökkentése hosszú távon költségesebb megoldást jelentene, mint a már bevált és hatékony módszerek, mint például az öt sorból álló villanypásztorok és a nagytestű őrkutyák alkalmazása, valamint azok telepítésének támogatása. Emellett hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen a helyi közösségek közötti párbeszéd és a közös megoldások keresése a felmerülő konfliktusok kezelésére. A csúcsragadozók jelenléte ugyanis kulcsszerepet játszik az egészséges ökoszisztémák fenntartásában, és a biológiai sokféleség megőrzése az Európai Unió eddigi célkitűzései közé tartozott.

A hazai állomány a kárpáti populáció része, amely az egyik legkedvezőbb állapotban lévő populáció Európában - válaszolta a programvezető arra a kérdésre, hogy a mai döntés milyen következményeket hoz Magyarországra nézve. Ha meg is változtatnák a farkas besorolását - tette hozzá -, ez a faj Magyarországon feltételezhetően továbbra is fokozottan védett maradna. De mivel a hazai és a Szlovákiában élő farkasállomány összefüggő populációt alkot, egy ilyen döntés a szomszédunkban nemrég elindult kedvezőtlen változásokkal együtt negatív hatással lehet a hazai állományra is.

Kárpátalján időközben "az állományszabályozás keretében, valamint a veszettség terjedésének megelőzésére" 2024. november 30. és 2025. február 23. között engedélyezik a rókák, farkasok és sakálok kilövését. Erről a Regionális Védelmi Tanács döntött - írta november 27-én a Kárpáti Igaz Szó. A közlemény szerint a túlszaporodott kártékony, ragadozó vadállomány ritkítását az Ukrajna erdői állami vállalatok, valamint a vadászterületek használói számára engedélyezték. Kárpátalja kormányzója, Miroszlav Bilejckij a döntéssel kapcsolatban közölte: az intézkedésekre az emberek és az állatok biztonsága érdekében van szükség. Idén már 24 veszettségesetet állapítottak meg a szakemberek Kárpátalja különböző járásaiban, míg 2022-ben mindössze 11 eset volt.

Bár a részletek még nem teljesen tisztázottak - mondta Sütő Dávid -, átfogó és részletes válasz megfogalmazására jelenleg nem vagyunk képesek. Ugyanakkor elmondható, hogy a veszettség terjedésének megfékezésében az állatok oltása bizonyul a leghatékonyabb módszernek, ahogyan azt a helyi szakemberek is rendszeresen alkalmazzák.

Related posts