Szilveszter után, ha fülzúgásra panaszkodik, fontos, hogy ne habozzon orvoshoz fordulni! Az ilyen tünetek mögött különféle okok állhatnak, és a szakszerű kivizsgálás segíthet a probléma megértésében és kezelésében. Ne hagyja figyelmen kívül a jeleket!
Ha az újév első napjaiban még mindig zúg a füle, irány az orvos!
A zajos szórakozóhelyen töltött éjszaka és az egyéb - munkahelyi környezetben tapasztalt vagy túl hangos zenehallgatás fül-, vagy fejhallgatón - ártalmak összeadódnak, és halláskárosodást okozhatnak - figyelmeztet dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa.
Ha egy zajos szórakozóhely után fülünkben zúgást vagy csengést érzünk, az arra utal, hogy a szőrsejtjeinket megviselte az éjszaka élvezete. Ezek a szőrsejtek a hallásunk legfontosabb érzékelői, és az agyból ki- és befelé futó hallóidegek irányítják őket. Amikor ezek a sejtek sérülnek, a fülünk már nem képes megfelelően érzékelni a hangokat. A zajos környezet okozta ártalom a szőrsejtek károsodásának egyik fő forrása, és az első figyelmeztető jel általában a tartós fülzúgás.
Szerencsés esetben a fülcsengés egy nagy alvást követően megszűnik, a szőrsejtek ez idő alatt regenerálódnak. A fülzúgás azonban napokig is tarthat vagy állandósulhat. Súlyosabb esetben kísérheti szédülés, tompa hallás, egyensúlyproblémák is és hallásvesztés is bekövetkezhet.
A munkahelyi környezetben a zajvédelem rendkívül lényeges szerepet játszik. Koncerteken és bulikon érdemes zajszűrős füldugót használni, hiszen ezzel megóvhatjuk hallásunkat a túlzott zajtól. Emellett érdemes időnként beiktatni egy kis szünetet, és csendesebb helyen relaxálni, távol a zűrzavartól. A hétköznapokban pedig próbáljuk elkerülni a túl hangos zenehallgatást fej- vagy fülhallgatón, hogy megőrizzük a fülünk épségét.
Dr. Kiss Sándor hangsúlyozta, hogy a tartósan 85 dB feletti hangerő jelentős halláskárosodást eredményezhet. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy egy koncerten gyakran 110 dB-es zajszinttel találkozunk, ami még inkább megterheli a fülünket. Ha rendszeresen nagy hangerőn élvezzük kedvenc dalaikat, nem csak a fülzúgás veszélyével kell szembenéznünk, hanem azzal is, hogy hallásunk fokozatosan romolhat.
Szilveszteri buli után, ha fülzúgás lép fel, lényeges, hogy figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre és a pihenésre. Gyakran már ezek az egyszerű lépések is hozzájárulhatnak a keringés javulásához, és segíthetnek a panaszok természetes enyhítésében.
Amennyiben a fülzúgás nem csillapodik néhány napon belül, vagy ha hallásproblémák is jelentkeznek, fontos, hogy orvoshoz forduljunk! A frissen, legfeljebb 10 napja tapasztalt fülzúgással vagy halláspanasszal általában gyógyszeres kezelést alkalmaznak, mely magában foglalhatja a szteroidokat és a keringést javító szereket is.