A lisztharmat és a peronoszpóra megjelenése komoly kihívást jelent a szőlőtermesztők számára - fontos, hogy időben cselekedjünk, ha meg szeretnénk óvni a szőlőtermést a káros hatásoktól.


Elengedhetetlen a korai észlelés és a megelőző permetezés fontossága.

Évente körülbelül 7-8 alkalommal végeznek permetezést a szőlőültetvényeken. Szinte minden egyes permetezési alkalommal hozzáadnak lisztharmat elleni gombaölő szert is, mivel a szőlő lisztharmata folyamatos kihívást jelent, még a szélsőséges időjárási viszonyok között is.

A csillagfényes éjszakák varázsa után, még a forró és száraz nyári napok sem állíthatják meg a gombák terjedését. A hajnali harmat elegendő ahhoz, hogy a kórokozók szaporodjanak. Sajnos, a csapadék hiánya és a párás reggelek mellett a magas hőmérséklet már régóta jellemzi időjárásunkat, ami ideális táptalajt biztosít a lisztharmat számára. Zsigó György növényorvos, idei kilencedik felhívásában arról is beszámol, hogy a lisztharmat és a peronoszpóra jellegzetes tüneteiről jó minőségű fotók találhatóak a galériájában.

""A szőlőink lisztharmatért mi vagyunk a felelősek" - egy konferencián hallottam ezt a súlyos kijelentést. Sajnos igaz, mert az induló tavaszi fertőzés nagysága mirajtunk múlik.

Kétféle áttelelési mód létezik. A gombafonalak a rügypikkelyek alatt is rejtőzhetnek, ahonnan a szőlő lisztharmatos megjelenéssel, "zászlós hajtással" indul növekedésnek.

Manapság azonban főleg azokkal az apró göbökkel (ivaros áttelelő képletekkel) telel, át melyek a nyár végén alakulnak ki a leveleken. Ekkor még elpusztíthatóak ezek a sárga színű, vékonyfalú gombaképletek. Tehát tavaly, közvetlenül a szüret után elvégzett kénes vagy olajos-kénes lomblemosást tekinthetjük az első idei védekezésünknek. Ahol ezt nem végezték el, ott az őszi esőkkel lemosódtak a kordonkarra, támberendezésre és most tavasszal innen pattannak ki az első fertőzést beindító ivaros spórák. Ezek az ivaros spórák nehezek, nem szállnak messzire a széllel, nem a szomszédból jönnek, tényleg a mi növényünkön nevelődtek, mi vagyunk a felelősek a fertőzésért. A súlyuk miatt, éppen, hogy csak eljutnak a kordonkarokhoz legközelebbi kis levélkékhez.

Most ezek a jelek árulkodnak az első tünetekről. A sárguló, áttetsző foltok megjelenése után hamarosan a levelek torzulni kezdenek, míg a fonákon a gomba jellegzetes apró fehér-szürke telepei tűnnek fel, amelyek milliószámra ontják a nyári spórákat (konídiumokat). Ekkor már elmondhatjuk, hogy "megérkezett a lisztharmat a szőlőbe", és a további terjedésének megakadályozása jócskán megnehezedik – figyelmeztet a szakértő.

Lisztharmatos szőlő - fotó: Zsigó György/NMNK

A kertbarátok többsége nem foglalkozik a kezdeti tünetek keresésével, inkább a 3-5 leveles tőkéken kezdik meg a permetezést. A szőlők többsége már eljutott erre a fejlődési szakaszra. Kivéve néhány rezisztens fajtát, érdemes felkészülni az idei első permetezésre. A célunk az, hogy megakadályozzuk a fertőzés kialakulását; a levélre érkező gombaspóráknak már egy gombaölő szerrel kezelt növénnyel kell találkozniuk. Ezt a folyamatot megelőző (preventív) védelemnek nevezzük.

Jelenleg a kontakt kénes gombaölők játszanak kiemelkedő szerepet a növényvédelemben. A kén fontosságát jól tükrözi, hogy ez a világ legnagyobb mennyiségben értékesített növényvédő szere. Minden gazdaboltban könnyedén rátalálhatunk a megfelelő termékre, hiszen a választék széleskörű. A gombaölőszerek alkalmazása virágzás előtt folytatható, ami elengedhetetlen, hogy megakadályozzuk a gombák elszaporodását, amelyek akár a termés korai "leszüretelését" is okozhatják. A felületen megtelepedő gombák és lágytestű rovarok ellen a narancsolaj tartalmú készítmények hatékonyan lépnek fel, míg a kálium-hidrogén-karbonát (például Vitisan SP), a Cerevisane (mint a Romeo) és a paraffinolaj alapú gombaölők is engedélyezett alternatívák.

A fürtmegnyúlás időszakában lehetőség nyílik a felszívódó, azaz szisztemikus gombaölő szerek alkalmazására. Ezt 2-4 alkalommal, egymást követően végezhetjük el permetezés formájában. Ilyen hatóanyagok például a difenokonazol kombinációja a cyflufenamiddal (mint például a Dynali vagy Cyflamid) és a metrafenon (például Vivando).

Az azoxistrobin (például a Quadris és további harminc készítmény) leginkább a szürkepenész elleni védekezéshez ajánlott. A kertész, aki a biztos sikerre törekszik, a kén mellett akár már most is alkalmazhatja a felsorolt felszívódó szereket. Ez különösen hasznos lehet azok számára, akik ritkán tudnak a kertjükbe kijutni, és az esőzések után nem tudják azonnal újra alkalmazni a fent említett kontakt szereket. Továbbá, ha érzékeny fajtáik vannak, amelyeknél nagy valószínűséggel felléphet a fertőzés, vagy ha a szomszédos telken fertőzött növények találhatók, akkor érdemes megfontolni ezt a megoldást. Végső soron a döntést mindig a gazda hozza meg, hiszen a helyismerete és tapasztalata pótolhatatlan! – írja Zsigó György.

Cikkünk folytatódik az alábbi ajánlóban: Miként alakíthatjuk ki a megfelelő gombaölő védekezési stratégiát a kalászos növények esetében az aktuális évjárati viszonyok figyelembevételével? - Heti Körkérdés Hirdetés

Egyetlen éjszaka elegendő ahhoz, hogy mindent elpusztítson – ne hagyd, hogy megtörténjen! Ismerd meg a megelőzés titkait! Hirdetés.

Mit adjunk a napraforgónak, kukoricának, szójának, cukorrépának? Hirdetés

**Tavaszi Vetőgépek Felkészítése: A Szakszerű Állapotfelmérés Lépései + VIDEÓ** Ahogy a tavasz beköszönt, elérkezik az idő, hogy felkészítsük vetőgépeinket a következő szezoni munkákra. A megfelelő állapotfelmérés elengedhetetlen ahhoz, hogy a gépek hatékonyan és megbízhatóan működjenek. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan zajlik a szakszerű felkészítés, és mire érdemes figyelni a folyamat során. 1. **Alapos Ellenőrzés**: Kezdjük a gép külső és belső állapotának alapos átvizsgálásával. Ellenőrizzük a vázszerkezetet, a kerekeket és a csatlakozó elemeket, hogy nincsenek-e látható sérülések vagy kopások. 2. **Mechanikai Részek**: Figyeljünk a vetőmechanizmusra, a hengerekre és a tárcsákra. Ellenőrizzük a mozgó alkatrészek kenését, és szükség esetén végezzünk karbantartást. 3. **Elektronikai Ellenőrzés**: A modern vetőgépek sok esetben elektronikus rendszerekkel is rendelkeznek. Ellenőrizzük a vezérlőegységeket és a szenzorokat, hogy minden megfelelően működjön. 4. **Kalibrálás**: A pontos vetés érdekében fontos a gép kalibrálása is. Állítsuk be a vetési mélységet és a vetőmag mennyiségét a kívánt paramétereknek megfelelően. 5. **Tesztfutam**: A végső ellenőrzéshez végezzünk el egy tesztfutamot a géppel, hogy megbizonyosodjunk róla, minden rendben működik, és a gép készen áll a munkára. Ne hagyja ki a részletes útmutatónkat és a szemléletes videót sem, amely bemutatja a folyamatot lépésről lépésre! Készüljön fel a tavaszi munkákra, és biztosítsa vetőgépeinek optimális teljesítményét!

Itt a nagyszerű lehetőség, hogy megújítsd a szárítóidat, frissítsd a tisztítóberendezéseidet, sőt, akár az egész infrastruktúrád fejlesztésére is! Ne hagyd ki! + Nézd meg a VIDEÓT!

Mi lenne, ha nem függnél többé a gázár ingadozásától? + VIDEÓ Hirdetés

Készen áll a felfedezésre? Ez az ajtó mindig nyitva várja Önt! Ne habozzon, lépjen be és tapasztalja meg a lehetőségeket!

Képzeld el, hogy a növényeid nemcsak egészségesebbek, hanem ellenállóbbak is az aflatoxinokkal szemben! Most itt a lehetőség, hogy a befektetett erőforrásaid valóban megtérüljenek. Fedezd fel az innovatív megoldásokat, amelyek garantálják a biztonságosabb és sikeresebb termelést!

"Az átlagosnál csapadékosabb időszakok kedveznek a fertőzések terjedésének" - olvashatjuk egy szakkönyvben a peronoszpóra kapcsán. Az idei tavasz során fontos figyelmet fordítani erre a gombás betegségekre. (Nyáron pedig hirtelen megérkezhet hozzánk egy déli széláram, amely a mediterrán térségből indul.) Ahol tavaly a levelek, vesszők vagy fürtök fertőzöttek voltak, és ezek a tőkéken vagy a sorközökben maradtak, ott javasolt a kontakt réz alkalmazása a lisztharmat elleni permetezés során.

A virágzás időszakában a réztartalmú gombaölők használata kockázatos lehet, ezért érdemes elkerülni azok alkalmazását a permetlében. Jelenleg a peronoszpóra ellen hatékonyan bevethetők a felszívódó szerek, mint például az iprovalikarb (ismertebb nevén Melody Compact 49 WG), a ciazofamid (Mildicut), az azoxistrobin vagy a Cerevisane. Érdemes megjegyezni, hogy a lisztharmat és a peronoszpóra 2018-ban egyszerre bukkantak fel, amit a 2.46 perces videó is szemléltet.

Peronoszpóra - fénykép: Zsigó György/NMNK

A szőlő lisztharmatának leküzdésére számos egyszerű anyag áll rendelkezésre: a konyhasó, a szódabikarbóna, a talkum és a tehéntej mind segíthetnek. A peronoszpóra ellen viszont a csalán kivonata bizonyulhat hatékonynak. Érdemes megemlíteni, hogy a mezei zsurló, a fűzfakéreg és a lecitin mindkét gombafajta ellen hatásos megoldásokat kínál. Különösen érdekes lehet a témával kapcsolatban a részletes információk megismerése, amelyeket a NÉBIH hivatalos weboldalán találhatunk.

A Zsigó György által írt cikkben olvasható, hogy a felhívásban említett hatóanyagokból készült készítmények neveit a hatóanyag abc_2025.pdf dokumentumban találhatjuk.

Indexkép: Zsigó György – Az egyediség mestere Zsigó György, a kreativitás és az innováció megtestesítője, aki mindig képes új színeket vinni a világunkba. Munkái nem csupán vizuális élményt nyújtanak, hanem mély érzelmi hatást is gyakorolnak a nézőkre. Az ő művészete olyan, mint egy varázslatos utazás, ahol a képzelet határtalan szabadságot kap. Fedezd fel Zsigó György lenyűgöző világát, ahol minden egyes alkotás egyedi történetet mesél el!

Related posts