Az Oscar-díjak szavazói közé mostantól több mint 500 új tag csatlakozik, köztük számos magyar szakember is.
Jancsó Dávid, Szakács Györgyi és Varga Balázs is a legkiválóbb filmes elismerést osztogató amerikai Akadémia tagjává válhat.
Több mint 500 fővel bővülhet az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia tagsága. Ők azok, akik évről évre kiosztják a filmvilág legfontosabb elismerését, az Oscar-díjat. Az Akadémiának 10 ezernél is több tagja van, akik nagy része jogosult is arra, hogy az Oscar-jelöltekre szavazzon. Ha idén mindenki elfogadja a felkérést, már 11120-ra emelkedik a tagszám, amelyből 10143-ban szavazati joggal is rendelkeznek.
Az Akadémia hivatalos weboldalán található információk szerint a tagság elnyeréséhez nem elegendő csupán a jelentkezés; ehhez szükség van két már taggá vált akadémiai személy ajánlására. Ezt követően az intézményt irányító testület és az adott szakág bizottsága hoz döntést a jelölésről. Az Akadémia keretein belül 19 különböző szakág, más néven branch működik, így a színészek, animátorok, castingosok, producerek és írók mind saját kategóriát képviselnek. Amennyiben valakit több branch-be is meghívnak, neki el kell döntenie, melyik csoporthoz kíván csatlakozni.
Hagyományosan minden Oscar-jelölt automatikusan az akadémiai tagságra is jelölté válik, így nekik szponzorokra sincs ehhez szükségük. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy nominált rögtön meghívást is kap az Akadémiára. Az idei Oscar legnagyobb botrányát okozó Karla Sofía Gascónt - aki az első transznemű jelöltként írt történelmet - például idén kikosarazták. Emilia Pérez-beli szereplőtársa, az Oscart is megnyerő Zoe Saldaña már eddig is akadémiai tagnak számított, de Adriana Paz például ott van a meghívottak között.
Gascón mellőzése meglehetősen szokatlan, hiszen az utóbbi években azok a színészek, akik először kaptak Oscar-jelölést, szinte mindig azonnal meghívót kaptak. Ilyen szerencsés volt például Lily Gladstone, Sandra Hüller, Andra Day, Cynthia Erivo, Lady Gaga, Ruth Negga és Brie Larson is. Ezen kívül Michelle Yeoh, Ana de Armas és Andrea Riseborough már a jelölésük előtt is tagok voltak. Az egyetlen kivétel, aki nem kapott azonnali meghívót, Yalitza Aparicio volt; ő a Roma című filmben nyújtott teljesítménye miatt 2019-ben már jelölést kapott, de a meghívót csak egy évvel később, 2020-ban postázták neki. Felmerül a kérdés: Gascón esetében csupán késlekedésről van szó, vagy a botránya miatt véglegesen kiírta magát a tagjelöltek közül? Az Akadémia eddig nem adott hivatalos nyilatkozatot az ügyről.
Ott van azonban a meghívottak között az idei Oscar-jelöltek közül többek között Monica Barbaro (Sehol se otthon), Jura Boriszov (Anora), a díjat is megnyerő Kieran Culkin (Rokonszenvedés), Ariana Grande (Wicked), vagy épp a szintén győztes Mikey Madison (Anora). Rajtuk kívül is illusztris a színészi lista: Dave Bautista, Rachel Brosnahan és Jodie Comer ugyanúgy meghívót kapott, mint Jason Momoa vagy Margaret Qualley. A rendezők között több idei jelölt mellett ott van Gia Coppola (Az utolsó táncosnő), Halina Reijn (Jókislány) és Jane Schoenbrun (Ragyogj TV, ragyogj) is.
Ha a meghívásra igent mondanak, az Akadémia tagjainak sora további magyar tehetségekkel gazdagodhat. Az Oscar-díjra jelölt vágók között található Jancsó Dávid, aki a "A brutalista" című filmért kapott jelölést. Egy interjúban elárulta, hogy a vágási folyamat során néhány apróbb lépéshez mesterséges intelligencia segítségét is igénybe vették, ami heves vitákat generált - erről részletesebben is írtunk egy korábbi cikkünkben. Jancsó nemcsak a "A brutalista" című alkotáson dolgozott, hanem olyan filmeken is, mint "A Majomember", "Pieces of a Woman" és "Jupiter holdja".
A jelmeztervezők körébe Szakács Györgyi is csatlakozott, aki legutóbb a Semmelweisen tevékenykedett. Filmográfiájában nem csupán hazai alkotások (mint a Hadik, Zárójelentés, Napszállta és A martfűi rém), hanem nemzetközi filmek is megtalálhatóak, például a Fűzfa és Az ajtó. A tagjelöltek között említést érdemel Varga Balázs hangmérnök is, aki a Dűne-filmek mellett a Marvel világában is otthon van, hiszen a Fekete Özvegy című produkción is dolgozott. Ezen kívül részt vett A gyönyörű játék című Netflix-sorozatban, a A láthatatlan fény minisorozatban, valamint olyan magyar filmekben, mint A besúgó és az Evolúció.
Az Akadémia a 2010-es években, a MeToo, a TimesUp és az OscarSoWhite mozgalmak hatására jelentős változásokon ment keresztül, amelyek célja a tagság sokszínűségének növelése volt. Ennek eredményeként olyan filmek, mint a Holdfény, az Élősködők és a Minden, mindenhol, mindenkor, amelyek első ránézésre nem tűntek tipikus Oscar-jelöltnek, a közelmúltban díjat nyertek. Korábban, a döntően középkorú amerikai férfiak alkotta tagság miatt ezek a filmek valószínűtlen versenyzőknek számítottak. Az Élősködők győzelméről részletesebben is megemlékeztünk korábbi cikkünkben.
Az idei tagjelöltek névsorából jól látszik, hogy az Akadémia továbbra is szeretné még színesebbé és nemzetközibbé tenni tagságát: a friss meghívottak 41 százaléka nő, 45 százalékuk egy alulreprezentált rasszhoz vagy etnikumhoz tartozik, 55 százalékuk pedig nemzetközi filmes szakember. Ha minden friss meghívott elfogadja a tagságot, immár az Akadémia tagjainak 35 százaléka lesz nő, 22 százaléka érkezik egy alulreprezentált közösségből és 21 százaléka Amerikán kívülről.