Tömeges lemondások a gyermekvédelmi szektorban: a méltatlanul alacsony juttatások mellett rendőrségi átvilágítás is vár a dolgozókra.

A gyermekvédelemben dolgozók körében zajló tömeges felmondásnak többek között a rendőrségi átvilágítás, illetve a megalázóan kevés fizetés lehet az oka.
A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság hivatalosan azt állítja, hogy a gyermekvédelem területén minden rendben van. Ezzel szemben a 24.hu-nak nyilatkozó, névtelenséget kérő források arról számoltak be, hogy a gyermekotthonok munkatársai rendkívül nehéz körülmények között dolgoznak, és a szakképzett szakemberek száma folyamatosan csökken. A legnagyobb vesztesek pedig sajnos újra a gyerekek, akiknek biztonságára és jólétére ez közvetlenül hatással van.
A felmondási hullám hátterében az érintettek véleménye szerint egyre inkább felerősödik a gyermekvédelmi dolgozók ellenőrzésére irányuló hatósági intézkedések sorozata. A rendőrség munkatársai rendszeresen látogatják a dolgozók otthonát, és magánéleti kérdéseket tesznek fel nekik. Aki nem hajlandó válaszolni, kockáztatja az állását. A hatóság eddig körülbelül 12 ezer gyermekvédelmi szakembert keresett fel, ami a dolgozók 90 százalékát jelenti. A törvény értelmében a vizsgálatokat Szilveszterig be kell fejezni - számolt be róla a 24.hu.
A kifogástalan életvitel-ellenőrzés első körében - amikor még csak a teszteket kellett a gyermekvédelmi dolgozóknak kitölteni, amelyekben a személyes körülményeikről, családtagjaikról is érzékeny adatokat kellett kiadni - a főigazgatóság adatai szerint 265-en távoztak a rendszerből országos szinten. Azóta ez a szám tovább nőtt, ugyanis az ellenőrzés második köre már személyes rendőri látogatással is jár, amit a megalázóan kevés fizetésért egyre kevesebben akarnak vállalni a dolgozók közül.
A felmondások híre már augusztusban komoly hullámokat vert a közvéleményben, hiszen a Cseppkő Gyermekotthonból a hivatalos statisztikák alapján 18 alkalmazott döntött a távozás mellett. Azonban egy ott dolgozó munkatárs szavai szerint a valóságban ennél lényegesen több, több mint 40 fő hagyta el az intézményt. Ez a helyzet pedig súlyosan veszélyezteti az otthonban nyújtott ellátás színvonalát.
Határozottan elmondható, hogy a gyermekvédelmi szakemberek számára az átvilágítás mellett a pénz nem éppen vonzó tényező. Például egy gyermekfelügyelő havi nettó jövedelme körülbelül 220 ezer forint, ami nem éppen kiemelkedő.
- nyilatkozta az egyik munkatárs a Cseppkő Gyermekotthonban.
Sajnos nemcsak ez az otthon küzd hasonló kihívásokkal; a Breznó utcai Bolyai Gyermekotthoni Központban is távozott az igazgatóhelyettes és az otthonvezető. Úgy tűnik, hogy a gyermekotthonok vezetői gyakran váltják egymást, ami komoly gondokat vethet fel az intézmények stabilitása és a gyermekek jóléte szempontjából.
A 24.hu kérdésére, miszerint "a legfrissebb adatok szerint hány szakember távozott a gyermekvédelemből az elmúlt másfél hónapban, beleértve azokat is, akiknek szeptember 30-án jár le a szerződésük?", sajnos több mint két hónap elteltével sem kaptunk érdemi választ a főigazgatóságtól. Különösen Cséplőné Gönczi Veronika titkársága nem reagált a megkeresésünkre, amely a híradókban is gyakran említett téma köré összpontosít.
A rendőrségi életvitel-ellenőrzés bevezetése óta, mióta Novák Katalin egykori államfő kegyelmet adott a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények miatt elítélt személynek, a helyzet jelentősen megváltozott. A megkérdezett gyermekvédelmi szakemberek elmondták, hogy számukra ez a gyakorlat nem csupán megalázó, hanem inkább abszurd élmény, amikor rendőrök lépnek be otthonaikba, és személyes kérdéseket tesznek fel a magánéletükkel kapcsolatban. Érthetetlennek tartják, hogy a bizalomra és a szakmai együttműködésre épülő tevékenységük helyett egy ilyen invazív ellenőrzési rendszerbe kényszerülnek.
- nyilatkozta az egyik érintett.
Egy beszámoló szerint pedig a rendőrök a gyermekotthon munkatársának több szomszédjához is becsengettek és kikérdezték őket is. A helyzet abszurditását jól leírja az egyik dolgozó nyilatkozata: