Ukrajna úgy döntött, hogy a dollár helyett az eurót választja a hrivnya mögötti stabilitás biztosítására.

Hivatalosan azzal a céllal, hogy egyre szorosabb kötelékeket alakítsunk ki Európával.
Ukrajna egyre szorosabb európai kapcsolatai és az EU megerősödő szerepe az ország védelmében arra készteti a jegybankot, hogy felülvizsgálja: az euró legyen-e a hrivnya referencia-valutája a dollár helyett - írta Andrij Pisnij, az ukrán jegybank elnöke nyilatkozatában a Reuters szerint.
Donald Trump visszatérése óta az amerikai dollár több mint kilenc százalékkal gyengült a főbb devizákhoz képest, amit nagyrészt az elnök vámháborús politikája okozott. Pisnij megjegyzi, hogy az amerikai dollárral végzett tranzakciók továbbra is dominálják a devizapiac különböző szegmenseit, ugyanakkor az euró részesedése fokozatosan emelkedik, bár ő úgy véli, hogy ez a növekedés jelenleg még mérsékelt ütemű.
A hrivnya 1996 óta van jelen a pénzügyi rendszerben, és azóta a dollárra támaszkodik mint irányadó valutára. Az orosz inváziót követően, 2022 februárjában, az ukrán jegybank tőkekorlátozásokat vezetett be, és egy fix, 29-es árfolyamot állapított meg a dollárral szemben. Azonban a költségvetési egyensúlytalanságok miatt később kénytelenek voltak a valutát leértékelni. 2023 októberében áttértek egy menedzselt árfolyamrendszerre, amely továbbra is a dollárt használja referenciaként, ezzel próbálva stabilizálni a helyzetet.
A beruházások és a fogyasztási aktivitás növekedése mérsékelt fellendülést hozhat Ukrajna számára az elkövetkező két évben, várhatóan 3,7-3,9 százalékos GDP-növekedéssel - nyilatkozta Andrij Pisnij. Kiemelte, hogy a gazdasági helyzet fejlődése szorosan összefonódik a háborús körülmények alakulásával.
Ukrajna ebben az évben 55 milliárd dollárnyi támogatást remél, amelyet a háborús erőfeszítések finanszírozására kívánnak felhasználni. Ez az összeg azonban nem csupán a katonai költségek fedezésére lenne elegendő, hanem a költségvetési hiány orvoslására és pénzügyi tartalékok képzésére is, aminek létjogosultságát a várhatóan csökkenő támogatások teszik szükségessé. Pisnij nyilatkozata szerint az ország 2026-ra 17 milliárd, 2027-re pedig 15 milliárd dolláros támogatásra számít.