Meglepetésként érkeztek új információk az EU élelmiszerárainak alakulásáról, amelyek sokakat váratlanul értek. Az Agrárszektor szakértői elemzései fényt derítenek a részletekre.


Örömmel értesítünk minden érdeklődőt, hogy megnyitottuk az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáink kapuit! Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget: december végéig 25% kedvezménnyel regisztrálhatsz! Csatlakozz hozzánk, és légy részese a jövő agráriumának!

A 2024-es évben az Európai Unió mezőgazdasági termékeinek árai vegyes képet mutattak. Néhány termék, mint például az olívaolaj, a burgonya és a gyümölcsök ára jelentős emelkedésen ment keresztül. Az olívaolaj esetében elképesztő, 30%-os drágulás figyelhető meg, míg a burgonya és a vetőburgonya ára 12%-kal, a gyümölcsöké pedig 7%-kal nőtt. Ezzel szemben a szarvasmarha és a tej árában csak mérsékelt, 2%-os és 1%-os emelkedés tapasztalható.

Egy másik aspektusból nézve, több jelentős mezőgazdasági termék ára csökkent az utóbbi időszakban. A gabonafélék ára például 15%-kal csökkent, ami szembetűnő eltérés az előző évek trendjeihez képest. Ezen kívül a tojások ára 8%-kal, a sertéshúsé 7%-kal, míg a baromfié 6%-kal mérséklődött. A zöldségek és egyéb kertészeti termékek is enyhe, 2%-os árcsökkenést tapasztaltak.

A mezőgazdasági ráfordítások terén sokszínű és érdekes változások figyelhetők meg. A vetőmagok, ültetési anyagok, valamint az állatorvosi költségek mindegyike 3%-os emelkedést mutatott. Ezzel párhuzamosan azonban a műtrágyák és talajjavító szerek árai drámai, 18%-os csökkenést produkáltak. A takarmányok ára 11%-kal, míg a kenőanyagoké 8%-kal csökkent. Ezzel ellentétben a növényvédő szerek ára csupán enyhe, 2%-os visszaesést szenvedett el.

A tejárak alakulása az Európai Unióban különösen figyelemre méltó trendeket mutat 2024-re nézve. Tizenhat tagállamban tapasztalható a tej árának csökkenése az előző évhez viszonyítva. A legnagyobb visszaesést Finnország (-12%), Portugália (-10%) és Spanyolország (-8%) könyvelhette el. Ezzel szemben néhány országban jelentős áremelkedés volt megfigyelhető, ami a tejpiac ingadozását tükrözi az EU-n belül. Írországban a legnagyobb növekedést (+15%) tapasztalták, amit Litvánia (+11%) és Lettország (+10%) követett. Magyarország ezen a téren a középmezőnyben helyezkedik el, hiszen az Eurostat adatai szerint hazánkban a tej ára körülbelül 4%-kal csökkent az idei év során.

Related posts