A kínai GDP és kiskereskedelmi forgalom váratlanul gyors ütemben emelkedett, ám a részvénybefektetők mégsem ünnepelnek.


A várakozásokkal ellentétben, a kínai GDP az idei első negyedévben 5,4%-kal emelkedett, míg a prognózis csupán 5,2%-ra számított. Azonban a nominális növekedés alacsonyabb, ami azt jelzi, hogy az ázsiai óriásgazdaság továbbra is deflációs környezetben működik – derül ki a ma reggel közzétett statisztikákból. A márciusi ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom jelentős fellendülést mutatott, de a részvénypiacok mégsem ünnepelnek, sőt, eséssel reagáltak. A gyors növekedés mögött meghúzódó aggodalmak, különösen a második negyedévben kirobbant vámháború az Egyesült Államokkal, árnyékolják be a pozitív adatokat.

Március hónapban Kínában az ipari termelés 7,7%-os növekedést mutatott, ami a legdinamikusabb ütem 2021 júniusa óta. Ezen kívül a kiskereskedelmi forgalom 5,9%-kal bővült, felülmúlva a várakozásokban szereplő 4,3%-ot, és ezzel 2023 decembere óta a legkedvezőbb eredményt érte el. Bár a magánfogyasztás növekedése kedvező jel, az összesített adatok azt mutatják, hogy a kereslet továbbra is elmarad a kínálat mögött.

Az ingatlanpiacon pozitív jelek mutatkoznak, hiszen az árak csökkenésének üteme mérséklődött, noha a tendencia továbbra is a leértékelődés irányába mutat.

Ez a fejlődés azonban nem tükröződik a beruházások terén vagy az építőiparban, hiszen az új lakások építése továbbra is visszaesést mutat.

A Nemzeti Statisztikai Hivatal az adatok közzétételekor azt hangsúlyozta a Bloomberg tudósítása szerint: a gyorsabb gazdasági növekedés azt mutatja, hogy Kína képes ellenállni az Egyesült Államokkal újraéledt kereskedelmi háború okozta kihívásoknak, és támaszkodhat a belföldi keresletre.

Az optimista megközelítést a részvénypiaci befektetők látszólag nem osztják: a CSI 300 index a délelőtti kereskedés zárásakor 1%-os visszaesést regisztrált, ami annak a jele, hogy...

A befektetők aggodalmát fejezik ki amiatt, hogy a vámok hatásai Kína gazdaságára fokozatosan, csak idővel fognak felszínre kerülni. Emellett a kedvezőbb gazdasági adatok azt sugallják, hogy a várt gazdaságélénkítő intézkedések bevezetésére hosszabb várakozási időre lehet szükség.

Az offshore jüan árfolyama szinte változatlan maradt, míg a belföldi valuta kis mértékben gyengült.

Related posts