Varga-Bajusz Veronika: A fiatalok diadala a nemzet jövője A fiatal generációk teljesítménye és elkötelezettsége kulcsfontosságú a nemzetünk előrehaladásában. Az ifjúság nem csupán a jövő, hanem a jelen aktív formálója is, és sikereik közvetlen hatással v


Varga-Bajusz Veronika a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) külhoni programjának tízéves évfordulója alkalmából szervezett workshop-hétvége megnyitóján szólalt fel. Emlékeztetett rá: 2010 óta az egyik legfontosabb program a magyarság határokon átívelő összetartozásának hirdetése és erősítése.

A HÖOK külhoni programja tíz évvel ezelőtt csatlakozott ehhez a folyamathoz, és azóta számos figyelemre méltó sikert ért el, valamint példaértékű tevékenységet folytat – nyilatkozta az államtitkár. Kiemelte, hogy a szomszédos országokban működő magyar nyelvű és magyar képzést nyújtó felsőoktatási intézmények nem csupán a helyi közösségek megmaradását segítik, hanem nemzetközi szinten is figyelemre méltó eredményeket produkálnak, amelyek széles körben ismertek és elismertek. Emellett arról is beszélt, hogy a külhoni intézményekkel való együttműködés keretében kidolgoztak egy javaslatcsomagot, amely a külhoni és a magyar felsőoktatás további összehangolását célozza.

Ahogy említette, ennek a kezdeményezésnek több fontos célkitűzése van. Elsődlegesen az a szándék, hogy a külhoni hallgatók számára biztosítva legyen a magas színvonalú felsőoktatási képzés. Ezen kívül a képzési programok összeállításának tükröznie kell a helyi és regionális munkaerőpiaci igényeket, valamint támogatnia kell a magyar fiatalok karrierterveit, figyelembe véve a lehetőségeiket. Szavai szerint az átalakítás további célja, hogy a helyi tehetségek támogatása érdekében elérhető képzések jöjjenek létre, továbbá hogy elősegítsék a magyarság megerősítését és a kulturális örökség megőrzését.

Célom, hogy a Kárpát-medence felsőoktatási intézményei lehetőséget nyújtsanak a hazai és a határon túli intézmények közötti folyamatos együttműködésre. Varga-Bajusz Veronika kifejtette, hogy ennek jegyében tervezik az ösztöndíjrendszer korszerűsítését is. Kiemelte a Makovecz-program megerősítését, amely szerinte kulcsfontosságú eszközként szolgál a különböző intézmények közötti kapcsolatok kialakításában és a részképzési mobilitás elősegítésében a Kárpát-medencében.

A Hunyadi János-ösztöndíj célja, hogy támogassa azokat a magyarországi képzéseket, amelyek a külhoni területeken nem vagy csak korlátozottan érhetők el. A program egy innovatív ösztöndíjstruktúra megvalósítását is tervezi, amely lehetővé teszi a külhoni magyar fiatalok számára, hogy a legnevesebb hazai egyetemeken tanuljanak. Ezzel a tudásukkal hazatérve hozzájárulhatnak a külhoni közösségek fejlődéséhez. Továbbá, az ösztöndíjprogram célja a pedagógusok utánpótlásának erősítése, a szakkollégiumi rendszer fejlesztése, valamint a külhoni magyar oktatási lehetőségek bővítése is.

Eszterhai Marcell, a HÖOK elnöke köszöntőbeszédében kiemelte, hogy a HÖOK külhoni programja már egy évtizede működik, és ez minden résztvevő számára kivételes lehetőséget teremt az értékteremtésre. Arra ösztönözte a workshopon résztvevőket, hogy a következő tíz év során is az értékálló események és közösségek kialakítására törekedjenek, valamint vigyázzanak és támogassák a külhoni program folytatását.

Related posts