Varró László: Az öveket szorosra húzni, mert a túllövés elkerülhetetlen.

Varró László, a Shell International globális üzleti környezetért felelős alelnöke a Green Talks szakmai fórumon tartott előadásában a jövő energiapiacának kihívásairól és lehetőségeiről osztotta meg gondolatait. Kiemelte, hogy az energiaszektornak sürgősen változtatnia kell a gondolkodásmódján ahhoz, hogy teljesíteni tudja a klímavédelmi célokat, és ez különösen fontos szerepet szán a megújuló energiáknak. A forgatókönyv elemzéséért felelős szakértő arra figyelmeztetett, hogy a "business as usual" mentalitás elhagyása elengedhetetlen, hiszen a Shell optimista klímapályája szerint sem lehet biztosítani a globális felmelegedés másfél fokon tartását. A megújuló energiatermelési megoldások és az energiabeszerzési stratégiák részletes megvitatására a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján kerül sor, ahol további izgalmas részletek várják az érdeklődőket.
A Magyar Megújuló Energia Szövetség által rendezett esemény keretében Varró László előadását egy figyelemfelkeltő megjegyzéssel indította, amely hangsúlyozta, hogy a szcenárió-elemzések különösen értékesek az olyan bizonytalan időszakokban, mint amilyenekkel napjainkban szembesülünk. Az elmúlt évek eseményei – a digitális innováció robbanásszerű fejlődése, a mesterséges intelligencia előretörése, valamint a háborúk kitörése – alapjaiban alakították át a világunkat.
Három alapvető forgatókönyvet vázol fel az egy hónapja közzétett elemzésük, amelyeknek a lényege a következő:
A forgatókönyvek egyik alapvető jellemzője, hogy...
az egyik legfontosabb körülmény az energiafogyasztás növekedésének gyorsulása lesz.
Az energiaszektornak sürgősen el kell hagynia a "hagyományos ügymenet" kifejezés használatát.
- hangsúlyozza a szakértő.
Ez az állapot ugyanis arra a 40 évre volt igaz, amikor stabil volt az energiaszektor, mostanában azonban a gyors technológiai fejlődésnek köszönhetően sokkal gyorsabban változnak a dolgok, elsősorban a villamosenergia-szektorban. Lehet itt gondolni az autóiparban az EV-k tömeges elterjedésére, vagy akár a nap-és szélenergia termelésre.
A villamos energia szerepe mindhárom elképzelés alapján lényegesen megnövekszik,
A megújuló energiaforrások közül kiemelkedő szerepe lesz a napenergiának, amely a jövő energiaellátásának gerincét képezi. Ennek hátterében az áll, hogy a globális energiafogyasztás súlypontja a trópusi zenit körüli szélességi fokokra fog áthelyeződni. Ezeken a területeken a napenergia hasznosítása sokkal inkább összhangban van a helyi energiafogyasztási szokásokkal, mivel itt várható a legnagyobb népességnövekedés. A napenergia tehát nemcsak fenntartható megoldás, hanem a jövő energiaigényeinek is kulcsszereplője lesz.
A jövőben a szakértők prognózisa szerint a gázipar szerepe folyamatosan növekedni fog, miközben a kőolaj felhasználása csökken. A földgáz kulcsszereplővé válik, különösen olyan helyzetekben, amikor más energiaforrások, mint például a vízerőművek, nem állnak rendelkezésre, például aszályos időszakokban. Ha pedig egy atomenergia-projekt késlekedik, a földgáz gyors és hatékony alternatívát kínálhat. Ezért a gázipar híd szerepet játszik a jelenlegi energiaátmenetben. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy ez a megoldás csupán átmeneti jellegű, és hosszú távon fenntarthatóbb alternatívákra lesz szükség.
A szakértők előrejelzése szerint 2040-től kezdve a földgáz iránti kereslet drámaian csökkeni fog.
a fosszilis energiahordozók iránti kereslet csökkenése egyre inkább elkerülhetetlenné válik. A magasabb gazdasági növekedés ellenére a kőolaj iránti igény a globális környezetvédelmi törekvések és a fenntartható energiaforrások iránti elmozdulás következtében átalakul. Az emberek utazási szokásai változnak, a szállítmányozás pedig új megoldások felé orientálódik, amelyek csökkentik a fosszilis tüzelőanyagok használatát. Kína, mint a legnagyobb kőolaj fogyasztó, egyre inkább a megújuló energiaforrások felé fordul, ami egyértelmű jele az iparági átalakulásnak. A különböző forgatókönyvek mind arra utalnak, hogy a kőolajfogyasztás csúcsát hamarosan elérjük, és a következő lépés a csökkenés mértéke, amelyre a különböző modellek eltérő válaszokat kínálnak. Érdemes tehát figyelemmel kísérni ezeket a trendeket, hiszen minden forgatókönyv hangsúlyozza, hogy a jövő fenntarthatósági szempontjából kulcsfontosságú lépéseken kell átesnünk.
A világ olajfogyasztása csökken, de a meglévő olajmezők termelési teljesítménye még ennél is gyorsabban csökken.
A globális felmelegedés kérdésében a helyzet meglehetősen aggasztó. A legrosszabb forgatókönyv is kedvezőbb, mint a legnagyobb félelmeink, ám a legoptimistább kimenetek is elmaradnak a reményeinktől. Egyszerűbben fogalmazva, a légkörben már túlságosan sok szén-dioxid halmozódott fel, és ahhoz, hogy elkerüljük a másfél fokos globális felmelegedést, évről évre jelentős csökkentést kellene elérnünk a széndioxid-kibocsátás terén. Sajnos a várható csökkenés messze elmarad a legambiciózusabb politikai intézkedések által megcélzott mértéktől.
A legkedvezőbb klímapálya alapján kb. 20 évig lesz 1,5 fok fölött a felmelegedés mértéke, azaz:
Öveket becsatolni, mert a túllövés elkerülhetetlen, valamiféle adaptációra mindenképpen szükség lesz
- fejezte be beszédét a szakértő.