Természetvédelmi szempontból kritikus időszakot élünk hazánkban, hiszen számos állatfaj került veszélybe. Fontos, hogy tudatosan lépjünk fel a problémák ellen, hogy megelőzhessük a súlyos következményeket. Íme néhány javaslat, hogyan segíthetünk a helyzet


Az óévbúcsúztató ünnepségek során elengedhetetlen tűzijátékok és petárdák hangos robajai és vakító fényei komoly stresszt okozhatnak a házi kedvencek számára. Ezek az intenzív ingerek könnyen pánikot kelthetnek, ami akár agresszív viselkedéshez is vezethet, hiszen a félénk állatok félelmükben támadólag léphetnek fel. A leggyakoribb reakció azonban az, hogy a kedvencek elszöknek, és sok esetben soha többé nem találják meg az utat haza. Azonban egy kis elővigyázatosság és figyelem elegendő ahhoz, hogy elkerüljük a Szilveszter éjszakájából fakadó kellemetlen helyzeteket, és biztonságban tudhassuk szeretett állatainkat.

Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület munkatársa hangsúlyozta, hogy a hirtelen felcsendülő robbanások és fények rendkívül megijeszthetik a macskákat, akik ilyenkor hevesen reagálhatnak, akár fájdalmas harapásokkal is. A kutyák gyakran kétségbeesetten próbálnak menekülni, kerítéseken átugorva vagy a gazdi kezéből kitépve a pórázt. Fontos, hogy a házi kedvenceinket ne vigyük ki a zajos helyszínekre, hiszen ezzel megelőzhetjük a bajt. A pánikba esett állatok akár 5-10 km-t is megtehetnek néhány óra leforgása alatt, és sajnos sok esetben előfordul, hogy az eltűnt kedvencek soha többé nem térnek haza – figyelmeztetett a közlemény.

Az Orpheus hasznos útmutatói háziállat-tulajdonosok számára:

A kutyákban elhelyezett mikrochip regisztrálása elengedhetetlen, és ezt az állatorvosnak kell elvégeznie a gazda adataival. Ezzel biztosítható, hogy ha valaki rátalál a kutyára, azonnal értesítheti a gazdáját, így a találkozás gyorsabban és zökkenőmentesebben történhet.

2. Kutyáink és macskáink számára érdemes olyan nyakörvet választani, amelyen a gazda elérhetősége szerepel. Így a megtaláló könnyedén kapcsolatba léphet a tulajdonossal, ha házi kedvencünk kalandozni indulna.

3. A problémák elkerülése végett december 30. és január 2. között a kijelölt sétálóhelyeken érdemes fokozott figyelemmel, pórázon vezetni kutyánkat.

4. Otthonunkban érdemes egy nyugodt, csendes környezetet teremteni kedvencünk számára, ahol távol maradhat a külső zajoktól, mint például az utcai hangoktól. Ez lehet egy belső szoba, egy udvarrész, vagy akár egy garázs is, aminek jó kerítése van. A légkör megnyugtatásához húzzuk el a sötétítő függönyöket, és engedjük le a redőnyöket, hogy minimalizáljuk a zavaró ingereket. Ha kedvencünk különösen félénk, érdemes konzultálni az állatorvossal, aki javasolhat nyugtató szereket a petárdák okozta stressz enyhítésére.

Ha megtörtént a baj, érdemes a www.sinter.hu oldalon a közelben működő ebrendészetekről, állatvédő szervezetekről, gazdikereső csoportokról informálódni, hogy a házi kedvenc minél hamarabb és lehetőleg épségben előkerüljön.

Related posts